Na veřejných toaletách či v restauracích míváte na výběr z osoušečů rukou a papírových utěrek. Zjistěte, který ze způsobů je hygieničtější.
Covid-19 je ve světě rozšířen již bezmála dva roky. Během této doby hledali vědci a odborníci nejrůznější způsoby, jak zabránit, respektive předcházet jeho šíření. Přes všechny možné experimenty se nejvíce osvědčilo prosté důkladné mytí a sušení rukou. To obecně předchází přenosu až 80 % všech infekčních onemocnění, covid-19 nevyjímaje. Správný postup mytí rukou byl popsaný již nesčetněkrát, ovšem na (opomíjené) technice sušení záleží také. Zjistěte, který způsob je nejhygieničtější.
Ruce je třeba po mytí řádné osušit
Své ruce používáte každý den k celé řadě úkonů – od otevírání dveří po stisknutí tlačítka výtahu v zaměstnání. Je proto velmi důležité dbát na jejich řádnou hygienu. Podle různých doporučených postupů byste si ruce měli mýt po dobu asi 1 minuty a k jejich čištění použít mýdlo a teplou vodu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že tímto péče o vaše ruce končí, není tomu tak. Po umytí ještě potřebujete ruce osušit. Na veřejných místech si nejčastěji můžete vybrat mezi papírovými utěrkami a elektrickými osoušeči.
Možná jste přesvědčení, že sušení rukou je zbytečná činnost – ostatně jedná se o jeden z nejčastějších mýtů spojených s hygienou rukou. Sušení je ale stejně důležité jako samotné mytí. Necháte-li své ruce mokré, budete na nich snáze přenášet bakterie. Abyste se tomuto vyhnuli, je důležité ruce důkladně osušit. Jste-li doma, k jejich osušení nejspíše použijete klasický látkový ručník. Ovšem jste-li v zaměstnání či na veřejném místě, látkový ručník není dobrou volbou (a to ani v případě, že by byl k dispozici).
Nejhygieničtější metoda není nejekologičtější
Místo látkového ručníku tedy volte mezi osoušečem a papírovými utěrkami. Z hlediska hygieny není sice výrazně lepší ani jedna alternativa, ovšem za jistých podmínek (bezdotyková distribuce) vítězí papírové utěrky. Při jejich používání totiž nedochází k rozptylu bakterií po přilehlém okolí, jako je tomu v případě osoušečů. Kupříkladu vysokorychlostní osoušeče vysouší vaše ruce vzduchem o rychlosti až 600 km/hod, čímž dochází ke značnému rozšíření bakterií do přilehlého okolí. Horkovzdušné osoušeče poté šíří bakterie o něco méně.
Požadavek na vysokou úroveň hygieny může být za určitých okolností v rozporu s dalším (rovněž velmi aktuálním) požadavkem, a sice na ekologičnost. Papírové utěrky jsou ze všech možných způsobů sušení rukou ty nejméně ekologické, a to i v případě, že by se používal recyklovaný papír. Může za to zejména enormní množství vznikajícího odpadu. V rámci veřejných prostor vítězí v kategorii „ekologie“ elektrické osoušeče rukou, které neprodukují žádný odpad a mají dlouhou životnost.
Jak si běžně sušíte ruce vy?