Bájná kultura Teotihuacánu překonala největší civilizace. Kdo postavil jedno z nejúžasnějších starověkých měst v Mezoamerice?

Centrum tehdejšího světa zastínilo i mocnou mayskou civilizaci. Ale ani po 100 letech archeologických prací není jasné, kdo za sebou zanechal něco tak velkolepého.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nedaleko Mexika leží další metropole, tentokrát však ne z betonu a skla, ale z běžného kamene. Masivní stupňovité pyramidy se vypínají desítky metrů nad rozlehlou zem Mexického údolí. Tyčí se nad starověkou posvátnou půdou a ruinami toho, co bylo kdysi mocným a vzkvétajícím městem. Teotihuacán byl jedním z nejimpozantnějších starověkých míst v celé Střední i Severní Americe.

Kontrola místa a míchání etnik

Jeho rozsah překonává i mayské a další mezoamerické civilizace. Nejznámější je pro pyramidy Slunce a Měsíce a skoro 5 kilometrů dlouhou Cestu mrtvých, kterou kontrolovali. Šlo také o rušné kosmopolitní město. Vykopávky odhalily četné obytné komplexy, z nichž každý pojal až 100 osob. Objevují se i důkazy o promíchání etnických skupin ze všech koutů Ameriky, které kdysi v této starověké metropoli přebývaly.

iZdroj fotografie: Pxhere

Městští vládci drželi kontrolu nad značnou částí Mexického údolí a nejspíš ovlivňovali i civilizace mnohem vzdálenější. Po stovky let tak byl Teotihuacán jedním z nejvlivnějších populačních center v mezoamerickém světě. Místo bohatství, moci a také kultury. Navzdory jeho jasnému významu i dlouhodobému archeologickému zkoumání nám ale stále chybí základní fakta. Totožnost stavitelů je záhadou, stejně jako jazyk a politická organizace.

Významná starověká metropole

Teotihuacán byl postaven před více než 2 000 lety a do 2. století šlo o bující město. Jeho struktura podléhala velmi pečlivému plánování. Je postaven podle jasného geometrického vzoru, který zahrnuje i komplexní síť kanalizace napájenou z nedaleké řeky San Juan. Městské centrum s mohutnými chrámy je nejvíc ohromující částí, obklopuje ho ovšem robustní městské jádro. Odkryto bylo nejméně 2 000 příbytků.

iZdroj fotografie: Pxhere

Město dokázalo dle odhadů v době svého vrcholu ubytovat více jak 100 000 obyvatel. To by z Teotihuacánu udělalo šesté největší město na světě, tedy v tehdejších dobách. Byl obýván až do roku 700, ovšem důvody jeho opuštění jsou neznámé. I poté si však obrovský rozsah města uchoval značnou auru velkoleposti. Po dalších staletích sem přišli Aztékové, kteří místo vnímali jako posvátnou půdu. Dokonce v jeho centru prováděli i četné rituály.

Místo, kde vznikali bohové

Chrámy jsou pozoruhodné pro jasný styl architektury talud-tablero, který vytváří pomocí sloupů a panelů jedinečné stupňovité pyramidy. Pyramida Slunce je skoro stejně velká jako ta největší v Egyptě, téměř 60 metrů. Právě zde zřejmě podle nálezů konali obyvatelé ty nejdůležitější náboženské obřady. Jedna z komor obsahovala obětiny jako obsidián, pyrit, keramiku, textil, stejně jako těla mnoha lidí, většinou setnutých.

Místní kultura se šířila i za hranice a styl talud-tablero je k vidění i v mayském městě Tikal vzdáleném skoro 1 200 kilometrů. Podle nalezených nápisů bojovníci Teotihuacánu napadli toto místo v roce 37. Mayské zápisky uvádí smrt místního vůdce a nálezy naznačují, že Teotihuacán vyslal armádu o stovkách bojovníků, aby ukradli místní poklady. Stále však nenacházíme odpověď na to, kdo byli vlastně obyvatelé Teotihuacánu.

Dávné záhady čekající na odhalení

Jednou z největších překážek je pro archeology absence formálního psaného jazyka. Mayové i další mezoamerické kultury používali normální zápisky a zanechali tak nápisy na zdech i další texty. Ačkoli Teotihuacané používali určitý záznamový systém, nevypadá to na reálně použitelný jazyk. To je klíčový důvod, proč archeologové dodnes neví, jakým jazykem místní obyvatelé města vlastně promlouvali. Stejně tak je nejasná městská forma vlády.

iZdroj fotografie: Pxhere

Precizní fyzická organizace města ukazuje na jasně danou strukturu velení, je ovšem málo důkazů o skutečných vládcích. U Mayů a dalších máme konkrétní obrazy i popisy vládců, kteří byli vnímání jako bohové. Teotihuacán ale nic takového neposkytuje. Podle archeologů tak mohlo jít o vládu městské rady nebo jiný více rozdrobený způsob vedení města. Nové nálezy a poznatky se však stále objevují, takže i tyto neznámé snad rozlouskneme.

Které z center starověkých civilizací vám nejvíc učarovalo?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články