Ohromující zjištění, lidé mohou popisovat své sny, či dokonce luštit složité matematické úlohy, aniž by se probudili

Mluvit se spícími lidmi může ovlivnit jejich sny. V některých případech může snící odpovídat, aniž b se přitom vůbec probudil.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kel Paller ze Severozápadní univerzity v Evanstone v Illionis spolu s kolegy zjistil, že lidé mohou během lucidního snění odpovídat na otázky a dokonce i řešit matematické úlohy. Lucidní snění je stav, který se typicky objevuje během REM fáze, kdy si snící uvědomují, že jsou ve snu. Někdy jsou dokonce schopni takový sen kontrolovat. A navíc se během těchto otázek nebo řešení úloh nemusí vůbec probudit.

Při vědomí v nevědomí

Vědci se během experimentů ptali na věci, u kterých znali předem odpověď. Ovšem úkolem takových otázek bylo určit možnosti a úroveň komunikace se snícím. Potřebovali tedy vědět, jestli je dotyčný schopen odpovídat správně. Snícím kladli otázky na ano nebo ne, které se týkaly jejich vlastního pozadí a zkušeností. K nim ještě připojili jednoduché matematické úlohy jako sčítání nebo odečítání. Snící přitom neznali otázky předtím, než se odebrali ke spánku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Skupina snících, kteří měli s lucidním sněním nějakou zkušenosti, odpověděla na otázky správně v 29ti případech, pět odpovědí bylo špatně. Pak taky 28krát nejednoznačně pomocí záškubů tváře nebo pohybem očí. Během 96ti případů také nereagovali vůbec. Po probuzení někteří potvrdili, že slyšeli samotnou otázku jakoby zvenku svého snu, další skupina ji pak vnímala přímo jako součást svého snění. Jeden při snu o řízení auta slyšel otázku z rádia.

Vnější kontrola vnitřního snu

Jednou z věcí, které experimenty nastolují k dalšímu zkoumání, je možnost ovlivnit obsah snu během jeho aktivity. Potvrdil to Mark Blagrove z univerzity v Británii. Je ovšem otázkou, co by se stalo, pokud by otázky kladené do snu byly velice osobní a tím pádem taky emočně zabarvené. Paller a další vědci zkoumající tuto problematiky, doufají, že v budoucnu by tento a podobné výzkumy mohly pomoci vylepšit kvalitu spánku.

iZdroj fotografie: Pixabay

To by se hodilo hlavně lidem trpícím psychickými problémy, jako jsou deprese, úzkosti nebo posttraumatické syndromy. Jejich možnosti odpočinku jsou totiž poškozenou psychickou masivně ovlivněny. Pokud člověk čelí něčemu, z čeho má úzkosti, může lucidní snění výrazně pomoci překonat strachy a vnitřní démony, kterými takový člověk trpí. V podstatě jde o konkretizovanou cestu do naší vlastní hlavy, kde můžeme vyřešit hodně problémů.

Zdroj: New Scientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články