Podle řady průzkumů je už většina z nás závislá na mobilních telefonech. Rozhodně se nejedná o nevinnou záležitost, zvlášť pokud bez smartphonu nejdete ani na toaletu.
Pokud jste člověk, který jednoduše nedovede jít bez mobilu ani na záchod, vystavujete se několika dlouhodobým nebezpečím. Nejen, že tento zlozvyk může být rizikem pro vaše zdraví, ovlivňuje taky vaši mysl a pracovní i další schopnosti. V první řadě jde o bakterie, protože telefon se tak stává spojnicí mezi toaletou a vnějším světem. Nejhojněji se bakterie vyskytují právě na našich rukou, kterými obsluhujeme všechno.
Semeniště bakterií už u školních dětí
Podle nedávných průzkumů jsou naše mobilní telefony ještě špinavější než samotná toaletní prkénka, což je poměrně zneklidňující skutečnost. Chytré telefony školních dětí byly zcela pokryty bakteriemi druhu E. coli, které jsou součástí střevní mikroflóry. Nejde ovšem zdaleka o jedinou bakterii, která se dá v koupelně „chytnout“. Dalším problémem jsou například hemeroidy, které přicházejí v důsledku času stráveného sezením na toaletě.
I když je stále potřeba provést v této oblasti další bádání, případy hemeroidů v populaci prudce vzrostly právě s příchodem smartphonů. I když tedy zakoukání se do displeje na toaletě může být formou odpočinku, jiná část vašeho těla na to reaguje po svém. Pokud potřebujete nosit do této místnosti telefon, zkuste na něm „nezkejsnout“. Nenechte ho výrazně ovlivnit čas, který byste potřebou strávili bez jeho asistence.
Ochablé pánevní dno i mozková kapacita
Přílišný čas trávený na toaletě může také negativně ovlivnit svalstvo pánevního dna. To má na starosti střeva, močový měchýř, vaginu a další orgány. Tohle vychází hlavně z klasického sezení na míse, kdy jsme více či méně předkloněni a klíčové buňky na dlouhou dobu utlačujeme. V delším horizontu se takové chování může projevit inkontinencí a dalšími chronickými zdravotními problémy, u kterých pak netušíte, kde se vzaly.
Mobilní telefony výrazným způsobem narušují naši koncentraci, a tedy i přemýšlení. Značně proto omezují naše schopnosti řešení problémů či soustředění se, a to i tehdy, když je zrovna nepoužíváme nebo jsou vypnuté. Čas, kdy nemáme telefon vůbec na očích, je tak pro náš mozek zcela klíčový. Z toho důvodu je trávení času o samotě v přírodě nebo s knížkou naprosto zásadní. Dopřejte si tedy pravidelně dobu bez technologie.
A samozřejmě ta závislost
V neposlední řadě jsou digitální technologie obecně zdrojem obrovské míry závislosti. Máme díky nim spojení s celým světem, jenže právě tato neustálá konektivita se pro nás stala doslova nepostradatelnou. Jeden z deseti mileniálů by dokonce raději přišel o jeden prst než o chytrý telefon. Což vůbec není dobrá zpráva a jasně to ukazuje, jak moc jsme se stali uzavřeni vlastnímu okolí. Neustálá dostupnost všeho v nás navíc likviduje ochotu se namáhat.
Kvůli možnosti neustále dostupných informací, k nimž se dostaneme na jedno kliknutí, jsme tyto poznatky přestali jakkoli kriticky vyhodnocovat a nejsme schopni srovnávat. Mnoho lidí navíc kontroluje sociální sítě a další zdroje prakticky hned po probuzení. Chytrý telefon je totiž první věc, kterou často vezmeme do ruky, aniž přitom vůbec vstaneme z postele. Zkuste ho aspoň na toaletě nahradit knihou a uvidíte, že se budete mít mnohem lépe.
Kolik času strávíte na toaletě s telefonem?