7 nových divů světa: Z původních zbyly jen pyramidy. Na scénu přichází nový žebříček, který vyráží dech

V roce 2000 zahájila švýcarská nadace kampaň za určení nových sedmi divů světa. Z původního seznamu sestaveného 200 let před Kristem zbyl totiž jen jeden přeživší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Seznam sedmi divů světa si podle expertů zasloužil aktualizaci a lidé po celém světě očividně souhlasili. Volby zahrnovaly přes 100 milionů online hlasů a textových zpráv. Konečné výsledky byly pak oznámeny roku 2007 a setkaly se s nadšením, ale i trochou zklamání. Například athénská Akropolis se do cíle nedostala. Nový seznam i tak zahrnuje nepochybné divy lidského stavebního umu a výtvory, které nelze přehlédnout ani zapomenout.

Velká čínská zeď

Slovo velká je zde vlastně podcenění, protože jeden z největších lidských projektů je dlouhý 8 850 kilometrů. Sporná čínská studie udává dokonce délku 21 200 kilometrů. Práce na ní začaly v 7. století před Kristem a pokračovaly 2 000 let. Navíc označení zeď není přesné, jedná se o široké opevnění se strážními věžemi a kasárnami. Přestože měla sloužit obraně, efektivita byla dost mizerná a několik učenců uvedlo, že šlo mnohem více o politickou propagandu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Chichén Itzá

Chichén Itzá je mayské město na poloostrově Yucatan, které prosperovalo hlavně v 9. a 10. století. Výraznou stavbou je El Castillo neboli Kukulcán. Jde o 24 metrů vysokou pyramidu, která počtem 365 schodů tvoří odkaz místních astronomů. Během jarní a podzimní rovnodennosti vrhá slunce stín, který vypadá jako had plazící se po schodech. Život zde přál také sportům a hrála se tu rituální míčová hra, velmi populární v předkolumbovské Americe.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Město Petra v Jordánsku

Starověké město Petra se nachází v Jordánsku ve vzdáleném údolí mezi pískovcovými útesy a skalami. Právě zde údajně Mojžíšovi vytryskla voda ze skály, později si tu arabský kmen Nabateanů udělal hlavní město. Místo se stalo centrem obchodu a prosperovalo, obyvatelé tesali do pískovce chrámy, které ve světle slunce měnily barvu. Se změnou obchodních stezek ovšem Petra uvadala a znovu byla objevena až roku 1912. Příběh zpracovala i kapela Helloween.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Machu Picchu

Sídlo Inků poblíž Cuzca v Peru „objevil“ v roce 1911 Hiram Bingham, který ho původně považoval za Vilcabambu, tajnou inckou pevnost použitou v 16. století. Účel Machu Picchu ovšem učence dodnes mate. Pro někoho to je poutní místo, jiní považují celou oblast za ústraní pro královskou rodinu. Jde o jedno z mála předkolumbovských míst, které bylo nalezeno prakticky nepoškozené. A navzdory izolovanosti v Andách má všechno, co patří k městu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Kristus Vykupitel

Jde o kolosální sochu Krista, která stojí na vrcholku hory Corcovado v Riu de Janeiru. Původ lze vysledovat do doby po první světové válce, kdy se Brazilci báli „přílivu bezvěrectví“. Navrhli proto sochu, konečný monument byl dokončen po pěti letech. Včetně soklu je Kristus vysoký 38 metrů s rozpětím rukou 28 metrů. Jde o největší art deco sochu světa, kterou pokrývá asi 6 milionů vnějších dlaždic. V roce 2014 poškodila bouře jeden palec, sochu totiž často trefují blesky.

iZdroj fotografie: Pxhere

Římské Koloseum

Římské Koloseum bylo postaveno v 1. století na příkaz císaře Vespasiana. Působivé inženýrské dílo má rozměry 189 na 156 metrů a obsahuje i systém krytů. Pojalo 50 000 diváků a konaly se v něm různé události. Nejslavnější jsou souboje gladiátorů i námořní bitvy, protože arénu šlo i zatopit. Existují však pochybnosti o mučení křesťanů lvy. Podle odhadů tu zemřelo na půl milionu lidí a krom toho také obrovská spousta zvířat včetně již vyhynulých druhů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Monumentální a nádherný Taj Mahal

Mausoleum v indické Agře je jednou z nejproslulejších staveb světa vůbec, jedná se taky o nejspíš nejlepší ukázku mughalské architektury. Nechal ho postavit císař Shah Jahān (vládl 1628–1658), aby uctil svou manželku, která zemřela roku 1631 při porodu jejich 14. dítěte. Komplex budovalo 20 000 dělníků celých 22 let, což zahrnuje i obrovské zahrady s bazény. Mausoleum je postaveno z bílého mramoru a polodrahokamů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Oba stavební prvky vytváří dohromady geometrické i rostlinné vzory, centrální majestátní dóm je obklopen čtyřmi menšími. Podle některých zkazek chtěl mít císař vlastní mausoleum z černého mramoru. Byl však sesazen jedním ze svých mnoha synů ještě předtím, než mohly začít jakékoli práce na této stavbě. Díky nákladnosti stylu nepronikla tato architektura nikdy mimo vládnoucí třídu, panovník tak určoval architektonické dění celé země.

Která položka seznamu se vám zamlouvá nejvíc?

Zdroj: Britannica

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články