Co se přesně děje, když se dítě poprvé nadechne? Vstup do života je opředen řadou záludných procesů

Během prvních vteřin po narození si dítě poprvé nasaje do plic kyslík, který mu až do této chvíle poskytovala matka přes pupečník. Pro tělo miminka je to velká změna.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aby došlo k prvnímu nádechu miminka, musí se plíce a oběhový systém změnit během několika vteřin. Jenže jak tedy organismus zařídí to, co je nejdůležitějším krokem, jen vteřiny po narození a během chviličky? V první řadě je třeba si uvědomit, jak v děloze funguje oběhový systém dítěte, především plíce. Ty totiž během těhotenství nedodávají plodu kyslík. Jsou částečně zhroucené a naplněné kapalinou, jak uvádí Texas Heart Institute.

Zcela odlišný systém zásobování

Během vývoje v děloze přijímá plod kyslík prostřednictvím pupeční šňůry z placenty. Právě proto, že plíce nejsou procesu účastny, má plod vyvinuty dvě specifické struktury. První z nich je foramen ovale, otvor v srdeční přepážce, jenž dopravuje okysličenou krev z pupeční šňůry přímo z pravé srdeční síně do levé. Druhá, Botallova dučej, spojuje plicní tepnu s obloukem aorty a dovoluje tak odvedení krve od plic do zbytku těla plodu v děloze.

iZdroj fotografie: Unsplash

Na rozdíl od dospělého je pravá strana srdce novorozence dominantní, jak upřesňuje i Dr. Jae Kim z dětské nemocnice v Cincinnati. Jenže po narození se celý oběhový systém změní. Levá komora se stane dominantní a odpovědnou za posílání krve dál do těla. Pravá dostane novou práci, tedy předávání krve bez kyslíku do plic. Tato proměna se děje pomocí několika prudkých změn v těle dítěte ihned po narození.

Několik vteřin na nejkritičtější moment

V první řadě buňky odpovědné za sekreci tekutiny v plicích ji ihned začnou nasávat místo vylučování, čímž vzniká prostor pro kyslík. První nádech může být natolik silný, že v plicích novorozence vytvoří díru. Nadechnutí také dramaticky sníží tlak a odolnost plic vůči krevnímu toku. Snížený tlak vytáhne krev z pravé komory srdce a přesměruje ji směrem k plícím. Tato změna tlaku rovněž způsobí, že se foramen ovale uzavře.

iZdroj fotografie: Pxhere

S absencí průchodu mezi levou a pravou síní začne krev proudit novou cestou, která zahrnuje i plíce. Nízké tlaky v plicním systému odsají krev z Botallovy dučeje, která dovolila obcházet plíce. Protože už není potřeba, během prvních dvou dnů života se stáhne a uzavře. Existuje i vrozená vada, kdy k uzavření dučeje nedojde. Vyskytuje se většinou u předčasně narozených dětí a může se projevovat neškodným šelestem, ale i akutním srdečním selháním.

Víte o dalších prudkých změnách hned po narození?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články