První pomoc při popálení by měl znát každý člověk. Chybný postup stojí za trvalým zjizvením

Popálenina je zranění způsobené teplem, elektřinou, chemikálií, ozářením nebo třením. Nejde tedy jen o následek kontaktu kůže s ohněm nebo žhavým kovem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Popáleniny se dělí na stupně podle toho, jak hluboko do těla zasáhly. Je-li poraněna jen povrchová vrstva kůže, jedná se o první stupeň. Zranění některé ze spodních vrstev pokožky odlišuje popáleninu druhého stupně. Jakmile oheň nebo jiný vliv zasáhl všechny vrstvy kůže, jde o třetí stupeň popálení. Čtvrtý stupeň se pak dostává do vnitřních tkání těla, ke svalům nebo kostem. Postup léčby vždy závisí na vážnosti a konkrétních okolnostech.

Jak správně postupovat při léčbě popálení

Bez váhání volejte záchrannou službu, pokud jsou postiženy všechny vrstvy kůže, tedy při popáleninách třetího stupně. Stejně tak v případě, že kůže vypadá zuhelnatělá s bílými, hnědými nebo černými pruhy. A vždycky volejte sanitku tehdy, pokud je popálen kojenec nebo senior. Ve všech případech platí nutnost okamžitě se zbavit zdroje žáru nebo toho, co popálení působí. Není-li možné zdroj eliminovat, izolujte od něj osobu pevnou překážkou.

iZdroj fotografie: Pxhere

V případě, že osoba samotná hoří, zastavte ji a válejte s ní sudy, abyste plameny udusili. Následně z postiženého odstraňte veškeré kouřící materiály jako horké nebo ohořelé oblečení. Pokud se tkanina připekla, ostříhejte okolí. Následně odstraňte cokoli, co by dotyčného škrtilo nebo jeho tělo jakkoli stahovalo – tedy pásky, těsné oblečení nebo šperky. Kovy jsou vodič tepla a mohou způsobit další zranění, navíc popáleniny velmi rychle otékají.

Postup u popálenin prvního stupně

Prvním krokem je ochlazení pomocí studené, nikoli ledové vody. Vyhněte se sáčkům s ledem, ideálně postižené místo dejte pod studenou tekoucí vodu nebo do nádoby. Pokud není tekoucí voda dostupná, použijte obvazy a obklady. Postižené místo zakryjte sterilním obvazem nebo čistou látkou, aby bylo chráněno před okolím. Nepoužívejte máslo, oleje nebo krémy, hlavně ne ty s vůní. Ošetřujte vhodným přípravkem proti popáleninám.

iZdroj fotografie: Pxhere

Podávejte léky proti bolesti, například Panadol a Ibuprofen. V případě, že se objeví známky infekce, bolest se zhoršuje, kůže zarudne nebo místo otéká, vyhledejte lékaře. Rizikovými faktory je hrozba tetanu a také popálenina větší než několik centimetrů. Vždycky vyhledejte zdravotní pomoc tehdy, pokud jsou popáleny ruce, nohy, tvář nebo genitálie. Očkování proti tetanu by mělo být opakováno vždy jednou za deset let.

Popáleniny druhého a třetího stupně

Stejně jako v předchozím případě chlaďte studenou vodou a vyhněte se ledu. Ten snižuje tělesnou teplotu a může způsobit další bolest a zdravotní problémy. Nepropichujte puchýře, rány zakryjte sterilní nelepivou náplastí a pečlivě zajistěte gázou nebo tejpovací páskou. V případě druhého stupně může být zraněný v šoku. Pokud to situace dovoluje, položte ho na záda a zvedněte nohy asi o 30 centimetrů. Pak ho zakryjte kabátem nebo dekou.

iZdroj fotografie: Pxhere

Při třetím stupni okamžitě volejte sanitku a postižené místo zakryjte obvazem. Volte materiály, které nenechají v ráně žádná vlákna. Sterilním suchým obvazem oddělte popálené prsty na nohou nebo rukou. Nenanášejte vodu ani nic mastného, co by mohlo způsobit infekci. Zasáhl-li žár dýchací cesty, nepodkládejte ležící osobě hlavu, mohlo by dojít k dušení. Při popálení tváře udržujte osobu vsedě. Do příjezdu záchranky kontrolujte dech a tep kvůli šoku.

Spálili jste se někdy o něco skutečně hodně?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články