Procesy s čarodějnicemi ve městě Salem provází celá řada mýtů a legend, ovšem následující příběh se skutečně odehrál. Obviněn byl tehdy farmář Giles Corey.
Čarodějnické procesy se odehrávaly na mnoha místech, ovšem Salem je jedním z nejslavnějších. Procesům v českých zemích se věnuje proslulý snímek Kladivo na čarodějnice, který zpracovává knižní předlohu Václava Kaplického. Procesy tohoto typu obecně pod rouškou snahy očistit kraj od temných sil jen trestaly nevinné a inkvizice při nich zabavovala majetky. Před její mocí si nemohl být jist nikdo, šlo tak o ideální způsob likvidace nepohodlných.
Temné roky víry a paranoie
V Salemu roku 1692 jedou procesy s čarodějnicemi na plné obrátky a do soukolí se dostává i starší farmář Giles Corey s manželkou Marthou. Původně oba všemu jen přihlíželi, jenže Martha postupem času nevydržela příkoří, která se děla údajným čarodějnicím. Čím dál hlasitěji se proto začala ozývat proti postupu soudců a vrchol nastal jejím prohlášením, že nevěří na nadpřirozeno. To bylo vyloženo jako obrana čarodějnic, což mohla provést jen čarodějnice.
Silná paranoia obyvatel zapracovala spolehlivě, Martha putovala před soudní stolec, její manžel skončil v žaláři. Zatýkajícím ramenem spravedlnosti byl místní šerif George Corwin. Jenže Giles odmítl přiznat jak vinu, tak nevinu, přípravy na proces s ním se tak vlekly dlouhou dobu. Korunní svědek obžaloby ale nakonec přece jen vypovídal o tom, jak Giles Corey všechny okolo „mučil svými temnými kouzly“. Mělo k tomu ovšem dojít během jeho věznění.
Osudná kletba a procesy bez logiky
Z toho je jasně patrné, že tehdejší soudní procesy – nota bene tyto – postrádaly jakoukoli logiku. Giles byl postaven před tribunál a obviněn. Svědek popsal, jak byl mučen děsivým zjevením Coreyho, který musel být strašlivý čaroděj, když něco takového dokáže. Giles trval na nevině, takže přišlo na řadu mučení. Byl to běžný způsob, jak dostat z kohokoli přiznání i k věcem, jež nespáchal. V jeho případě šlo o tzv. „peine forte et dure“, tedy silný a tvrdý trest.
Byl svlečen donaha a na jeho hruď byla položena dřevěná deska. Na tu mučitelé pokládali kameny, které drtily hrudník i žaludek. Jenže Corey byl silný muž a i po 24 hodinách mučení dokonce údajně vtipkoval, ať mu naloží víc. I když po dvou dnech vypadal hrozně, stále odmítal přiznání. Těsně před vlastní smrtí prohlásil směrem k šerifovi: „K čertu s tebou. Proklínám tebe i Salem.“ Jeho žena Martha byla oběšena tři dny nato. Jenže to nebylo Coreyho poslední slovo.
Dlouhé a prokleté roky Salemu
Jméno Gilese Coreyho i dědiců bylo roku 1712 očištěno včetně odškodnění za nezákonnou popravu předka. Ani to však nezabránilo skutečnosti, že farmářova kletba došla svého naplnění. Šerif Corwin totiž drze vydíral dědice a snažil se získat jejich peníze. Bez předchozích zdravotních komplikací ale náhle zemřel na infarkt ve věku 30 let. Kletba pak byla na dlouhý čas zapomenuta, vzpomínky ale opět oživil rok 1978, kdy infarkt postihl novodobého šerifova nástupce. Ten ovšem přežil.
Proto začal prohledávat archivy a záhy zjistil, že všichni nástupci šerifa po Corwinově smrti prodělali během konání úřadu nějakou srdeční příhodu. Kletba postihla i samotný Salem a Coreyho přízrak se tu zjevuje jako předzvěst neblahých událostí. Podle zkazek ho lidé viděli například v roce 1914, bezprostředně před požárem, který Salem výrazně poničil. Oheň tehdy zdecimoval na 1 376 budov města a nechal bez střechy nad hlavou na 18 000 lidí.
Napadají vás další prokletá místa nebo osoby, které kletby vyřkly?