Trápí vás, že se váš mobilní telefon nabíjí příliš dlouho? Celý proces lze snadno zkrátit

Nabíjení telefonu se s postupným vývojem technologie stalo doslova vědou. A existuje několik cest, jak rychlosti tohoto procesu výrazně napomoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chytré telefony udělaly naše moderní životy mnohem efektivnější a v mnoha případech jednodušší. Stinnou stránkou je naše praktická závislost na těchto čím dál výkonnějších přístrojích. A pak je tu ještě jedna nepříjemnost, jež je vlastní každému přístroji, který funguje na baterii – nutnost jeho nabíjení. Každý den nabíjí 5,13 miliardy lidí po celém světě svoje mobilní miláčky, řada lidí i více než jeden. Jak docílit toho, že tento úkon bude co nejrychlejší?

Zapomeňte na bezdrátové nabíjení

Bezdrátové nabíjení nejen telefonů je docela nová technologie, která ještě nepokryla všechno. I tak si ale získala značnou oblibu právě díky pohodlnosti. Není třeba nikam nic zapojovat, telefon prostě jen položíte na místo a o nic dalšího se nestaráte. Vypadá to jako skvělá, moderní vychytávka, ale není to rozhodně nejlepší cesta. Na rozdíl od klasiky s kabelem se telefon totiž nabíjí dvojnásobek času, a to bez ohledu na jeho dispozice. Energie se totiž ztrácí v teple.

iZdroj fotografie: Pixabay

Poslední generace telefonů přišly i s tzv. rychlonabíjením, u nějž skutečně vidíte přibývající procenta. Je to otázka nabíjecího kabelu i typu telefonu a jde o možnost, jak absolvovat celý proces za několik desítek minut. Ovšem pozor. Rychlejší nápor energie znamená silné zahřátí baterie, což přispívá k její kratší životnosti. Rychlost má zkrátka svou cenu a fyziku tady nikdo neobejde. Přestože baterie se stále zlepšují, teplo stále přináší rychlejší opotřebení.

Nastavení a vybavení telefonu

Potřebnou rychlost nabíjení můžete také zkrátit tím, že nebudete muset nabíjet tak často. Pro každý typ telefonu existují podrobné návody, jak deaktivovat vestavěné funkce, aby se telefon tak rychle nevybíjel. Úsporné režimy, automatické vypínání displeje nebo automatický jas. Tohle všechno přispívá k šetrnějšímu využití baterie, tedy i delších prodlev mezi nabíjením. To samé aplikace běžící na pozadí, které také stojí za to revidovat a promazat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud nabíjíte telefon ve spěchu, není vyloučeno, že se vám podařilo poškodit nabíjecí port. Případně se do něj dostal prach nebo například kočičí chlupy. Zvláště tehdy, pokud je kabel usazen volně nebo se viklá, je na čase podrobit tuto zdířku inspekci. Kvalitní kabel je málo platný, pokud nedojde ani ke kontaktu, energie pak nemůže být předána. Pro vyčištění prostoru lze použít třeba stlačený vzduch nebo se poraďte u specialisty, jaký postup zvolit. Primární je diagnostika.

Telefon a vliv teploty okolí

Chytré telefony a baterie reagují na teplotu okolí, která má vliv i na rychlost nabíjení. Pokud je přístroj na teple (například přímém slunci), bude po celou dobu nabíjení využívat část výkonu pro ochlazení, takže nabíjení bude trvat déle. Vyhněte se proto odkládání na zahřáté povrchy a přímé světlo, ideální je lehký stín. V parném létě nabíjejte nejlépe poblíž klimatizace, kde se telefon nebude muset starat o vlastní přehřátí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Novým generacím baterií škodí také plné vybíjení a plné nabíjení. Nejrychlejší metodou je nabíjet pravidelně, ale po kratší čas. Klíčem je udržovat kapacitu v rozmezí 30–80 %. Na rozdíl od starých modelů už totiž v nových nelze vyměnit jen baterii, leda si koupit nový přístroj. Pokud vám tedy začne „odcházet“ baterie, nemáte dnes moc jiných možností než si koupit zcela nový přístroj. Udržení životnosti baterie si tak zasluhuje zvláštní pozornost.

Jak často nabíjíte telefon?

Zdroj: Xfinity

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články