Zjistěte, jak jste na tom s postřehem a bystrostí. Málokdo zvládne na obrázcích do pěti vteřin odhalit, co je na nich špatně

I prosté zachycení odlišné verze zvířete na obrázku může být pro někoho náročná výzva. Jenže právě to ukazuje na potřebnost cvičení vnímání a postřehu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fauna po celém světě je opravdu studnicí informací. Věděli jste například, že myši jsou výborní skokani? Zatím nejvyšší zachycený skok byl kolem 25,4 centimetrů, což je na tak malého hlodavce skutečně úctyhodné. A třeba motýli mají čtyři křídla, nejen zdánlivá dvě, která máme tendenci vnímat. Díky silným svalům jimi ale motýli mávají naprosto jednotně. Delfíni si zase dávají navzájem jména. Respektive specifické hvízdání, které je jedinečné.

Co jste nevěděli o delfínech

Zatímco mnoho ostatních zvířat se rychle vydává vlastní cestou, delfíni nejsou ten případ. Je v jejich povaze být s matkou velmi dlouho, než si najdou vlastní hejno. Někteří s rodičem zůstávají 3 nebo dokonce 8 let. Jejich zažívání se blíží kravskému, mají totiž dva žaludky – jeden slouží čistě pro skladování potravy, v druhém je trávena. Delfíni jsou vynikající potápěči a v moři se dostanou až do hloubky 1 000 metrů. Najdete jednoho bez ocasní ploutve?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Delfíni jsou poměrně dlouho žijící tvorové. I když jejich průměrná délka života je asi 17 let, mohou se dožít až 50 roků. Existuje 40 různých druhů delfínů. Přestože většina zůstává ve slané vodě, někteří přežijí i ve sladké. Nejmenší druh dorůstá jen necelý metr, ten největší dosáhne skoro na 10násobek této délky. Pokud jíte hltavě, pak jste jako delfín – tito savci totiž jídlo nekoušou, jejich zuby slouží jen k zachycení kořisti.

Taje hmyzu s barevnými křídly

Věděli jste, že křídla motýlů jsou ve skutečnosti průhledná? Než se budete chtít objednat k očnímu, zarazte se. Motýlí křídla jsou pokrytá četnými vrstvami miniaturních šupin. Jsou jich tisíce. Barevné odstíny, jež tak obdivujete, jsou vlastně světlo odražené právě těmito šupinkami. Křídla samotná tvoří chitin, stejný protein, ze kterého je i vnější schránka hmyzu. Až se z tohoto šoku vzpamatujete, zkuste najít dva motýly bez tykadel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rodina motýlů je velmi rozsáhlá a zahrnuje na 20 000 druhů. Takže pokud jste někdy uvažovali o tom, že se je všechny naučíte poznat, možná záměr přehodnoťte. Na ochutnání potravy používají nohy. Ono to dává opravdu smysl, protože jejich denní činnosti zahrnují hlavně potravu a páření. K oběma přitom musí přistát, i když třeba jen nakrátko. Když jde o jídlo, receptory na nožkách pomohou najít ty správné živiny. Takže když vám na ruku přistane motýl, zkrátka vás ochutnává.

Skrze ty nejmenší škvírky

Věcí, která na myších nejspíš fascinuje každého, je jejich schopnost dostat se opravdu všude. A není to jen dojem, myši se totiž protáhnou i škvírou o velikosti 6 milimetrů. Takže pokud se chcete kdekoli vyhnout myším, dejte pozor i na ty nejmenší skuliny, případně je něčím ucpěte. Myši jsou prakticky slepé a mnohem více spoléhají na svůj čich, sluch a hmat. Nemají rády chlad, a proto se na zimu stahují do tepla. Najdete myšku s bílýma ušima?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejně jako u jiných hlodavců myší zuby nikdy nepřestanou růst, a to rychlostí 0,3 milimetru za den. Právě proto potřebují neustále do něčeho hlodat a je jim jedno, jestli je to karton, kabely nebo nábytek. Prostě cokoli v dosahu poslouží k tomu, aby si zuby obrousily. Jejich sluch je ve srovnání s naším naprosto dokonalý. Jsou dokonce schopné slyšet ultrazvuk, a to až do frekvence 90 kHz. V této frekvenci komunikují, a dokonce si zpívají.

Schopnosti tvora s klepety

Většina krabů má velmi ploché tělo, které jim dovoluje se vejít do úzkých štěrbin. Ta skořepina je ve skutečnosti jejich kostra, která je vně samotného těla. Stejně postavenou externí kostru mají například pavouci. Největší krab na světě je velekrab japonský. Ten dosahuje velikosti až 4 metrů a může vážit až 20 kilogramů. Na světě existuje asi 5 000 druhů krabů, ale jen 4 500 z nich jsou skutečně krabi. Teď zkuste najít tři, co mají jen dvě nohy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krabi jsou známí také jako mořští pavouci, protože jejich nohy se také v kloubech ohýbají. Všichni krabi mají na svých předních končetinách klepeta. Mají také obrovské oči, které jsou tvořeny stovkami titěrných čoček. Nejbarevnějším druhem na světě je krab světlonohý, známý také jako red rock (červená skála). Je červený, oranžový, žlutý a bílý. Cvakání klepet o sebe nebo o okolní předměty slouží krabům jako způsob komunikace.

Která zvířecí zajímavost vám vyrazila dech?

Zdroj: VeryWellMind

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články