Jupiter zachránil Zemi před pádem obřího vesmírného objektu. Jeho úloha pro lidstvo je nenahraditelná

Planetu Jupiter zasáhl poměrně velký objekt a při kolizi došlo k jasnému záblesku. To samozřejmě zaujalo řadu badatelů, celá událost byla pečlivě zachycena.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K podobné události u Jupitera došlo už v roce 1994, ta byla dokonce silnější, i tak má ovšem aktuální srážka pro lidstvo význam. Podle všeho je jednou z nejlépe zdokumentovaných vesmírných kolizí. O tom svědčí také fotky a videa, které přišly z celého světa. Hlavními dokumentujícími zeměmi byly Německo, Brazílie a Francie. Díky dostatku materiálu je tak pro badatele možné přijít snáze na kloub tomu, co se u vesmírného obra vlastně odehrálo.

S čím se obří planeta setkala

Po události se začaly také šířit fámy, že srážka se odehrála blízko Země. Hned první rozbory ale ukázaly, že Jupiter nebyl jen pozadím, ale skutečně terčem kolize. Je však i tak poměrně náročné určit, o jaké těleso se vlastně jednalo. Astrofyzik Marc Delacroix z NNT Communication Laboratories v Tokiu spočítal velikost tělesa na nějakých 20 metrů. Nutno podotknout, že část pozorovatelů a vesmírných nadšenců tak nejspíš solidně zklamal.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Záblesk na záznamech je totiž docela jasný a odhady mluvily o tělese velkém stovky metrů. Objekt ovšem nezanechal po dopadu žádný kráter. Podle Delacroixe se ostatně těleso mohlo s velkou pravděpodobností rozpadnout už v atmosféře planety. Je velká šance, že šlo o zbytek komety, která zkrátka uvázla v gravitačním poli Jupitera. Takový scénář není nijak překvapivý a srážky právě tohoto typu jsou nejspíš v planetárním režimu velmi časté.

Jakou roli hraje Jupiter pro lidi

V roce 1994 se Jupiter srazil s kometou Shoemaker-Levy 9, jejíž dráhu narušila tzv. slapová síla planety. Jde o gravitační efekt, který způsobuje například příliv a odliv. Během července 1994 pak úlomky komety dopadly na povrch planety, největší přitom měřil až 3 kilometry. Rychlost jejich dopadu dosahovala až 60 kilometrů za vteřinu. Nejsilnější dopad měl kinetickou energií 6 milionů megatun, tedy čtyřnásobek všech atomových bomb světa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z toho je vidět, že Jupiter je jasným gravitačním štítem Země. Odklání totiž k sobě mnoho objektů, které by jinak hrozily pádem právě na zemský povrch. Tato jeho úloha je nenahraditelná a naprosto nedocenitelná. Je vlastně takovým magnetem čistícím vesmírný prostor od mnoha potenciálních rizik pro naši planetu. Panují i názory, že právě díky sousedství tak velké planety mohl vůbec na Zemi vzniknout život a dál se vyvíjet. Jsme tedy jeho dlužníky.

Pozorovali jste někdy Jupiter důkladněji?

Zdroj: Inverse, ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články