Všichni jistě víme, že aby rostlinky mohly správně růst a plodit plody, musí být správně opylené včelkami. Včel ovšem v poslední době rapidně ubývá po celém světě, což je globální problém. Bez včel se může stát, že přijdeme o velkou část potravy a příroda bude strádat.
Naštěstí vědci zjistili, že například takoví čmeláci mohou mít velký vliv na vývoj rostlin. Když je totiž nedostatek pylu, čmeláci poškozují listy rostlin takovým způsobem, který urychluje produkci květin, potvrzuje to nový výzkum.
Jaro přichází předčasně
Jistě jste si všichni všimli, že jaro začalo v letošním roce mnohem dříve než obvykle. Důkazem jsou vysoké teploty, které obyčejně bývají až začátkem léta. Následkem toho začalo mnoho rostlin předčasně kvést už v polovině dubna, což je o 3 až 4 týdny dříve, než je tomu obyčejně. Tyto typy sezónních anomálií vznikají v důsledky změny klimatu stále častěji. Výsledná nejistota může narušit načasování vzájemných vztahů mezi rostlinami a jejich opylovači hmyzu.
Požírači listů rostlin
Výzkumný tým objevil, že jedno zvláštní chování čmeláka může pomoci překonat tyto problémy usnadněním koordinace mezi včelami a rostlinami, které se opylují. Skupina navíc zjistila, že čmeláci používají své části úst k sevření do listů rostlin, které ještě nekvetly. Výsledné poškození listů stimuluje produkci nových květů, které kvetou dříve než rostliny, u kterých tomu tak nebylo. Čmeláci tak představují velmi překvapivé chování, které by mohlo změnit mnoho věcí.
Kolonie čmeláků pro testy
Vědci si nejprve všimli chování čmeláků během jiných experimentů, kdy opylovači kousali listy testovaných rostlin ve skleníku. V návaznosti na tato pozorování vědci vymysleli několik nových laboratorních experimentů a provedli venkovní studie, při kterých použili komerčně dostupné kolonie čmeláků. Tyto kolonie se obvykle prodávají na opylování zemědělských plodin a dalších různých druhů rostlin.
Se čmeláky více pylu
Na základě těchto výzkumů vědci dokázali, že sklon čmeláků k poškozování listů rostlin je v silné korelaci s množstvím pylu, který mohou získat. Zjistili také, že poškození listů má dramatický dopad na dobu květu u dvou různých druhů rostlin. Například rostlinky rajčat, které byly napadeny kousnutím čmeláka, kvetly o 30 dní dříve než rostliny, které takto zasažené nebyly. A například hořčičné rostliny kvetly o 14 dní dříve než rostliny, které byly napadeny včelami.