Úmrtí na covid-19 lze nyní předpovědět několik dní předem. Nový objev usnadňuje lékařům práci

Vědci našli vzorec změn probíhajících v srdeční elektroaktivitě. Jeho sledování dovoluje predikovat vývoj stavu lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nově objevený biomarker je velmi snadno měřitelný a dovede předvídat stav pacientů celé dny dopředu, hlavně v případě hrozícího zhoršení stavu a smrti. Při přeplnění kapacity nemocnic je pro doktory nejtěžší právě predikce stavu pacientů. Ne všem je totiž možné věnovat stejnou pozornost, která je omezená stejně jako další zdravotnické zdroje. Nástroj tohoto typu je tak velmi vítanou pomůckou při rozhodovací strategii.

Snadné průběžné sledování

Běžně používané krevní testy je potřeba odebrat a následně analyzovat, což samo o sobě zabere nějaký čas. Nový biomarker je možné sledovat nepřetržitě na přístrojích napojených přímo na tělo pacienta. Sledování údajů u 140 covidových pacientů odhalilo, že v 74 % případů se před výrazným zhoršením stavu objevila změna tzv. vln QRS na záznamu EKG. Průměrný čas od prvního zachycení daného vzorce do okamžiku smrti pacienta byl 52 hodin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výzkum ukázal, že zmenšující se vlnové vzorce na EKG záznamu mohou být pro léčbu pacientů často klíčovým nástrojem. Personál díky nim může velmi rychle zachytit prudké změny stavu a adekvátně zasáhnout. To je kritické právě s opětovně rostoucími počty nemocných, kdy je jakýkoli nástroj dovolující predikci stavu velmi cenným. Stejný vzorec se objevuje i u pacientů s chřipkou, pokud se má jejich stav rapidně zhoršit.

Predikce v rámci dní

Průměrný čas od prvního výskytu byl u chřipkových pacientů kolem šesti dní. Což jen svědčí o tom, že covid-19 je mnohem zhoubnější než klasická chřipka. Metoda LoQRS vyžaduje sledování několika testů v řadě, než je možné změnu konkrétního vzorce zachytit. Vedoucí výzkumného týmu proto navrhuje dělat tato měření všem covidovým pacientům už v momentě přijetí do nemocnice. Vznikne tak počáteční bod, na který je možné navázat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sledování pomocí EKG by se mělo stát průběžným nástrojem pro všechny pacienty s covidem-19. Zároveň je třeba věnovat zvýšenou pozornost těm, u kterých nenastává zlepšení jejich stavu. Právě to je moment pro podrobnější sledování. Stagnace stavu pacienta může být snadno tichem před bouří, tedy klidem před prudkým zhoršením. Personál by se na tuto situaci měl připravit, takže následně nebude zaskočen a může adekvátně reagovat.

Máte obavy ze zdravotních komplikací při covidu-19?

Zdroj: NewAtlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články