Jeho úkolem bylo chytat špiony a k FBI se dostal rovnou z řad policie. Pak strávil v úřadu 25 let a pracoval u kontrarozvědky a v oddělení proti terorismu.
Bývalý agent FBI Joe Navarro se stal agentem federálního úřadu pro vyšetřování už v mladém věku 23 let. Jeho specializací se stala neverbální komunikace, tedy detekce a výklad nevyslovených znaků, které vysílá každý člověk na světě. Jde přitom o pozorování řeči těla a projevů jeho chování. Většinu kariéry strávil Joe v oddělení národní bezpečnosti. Jeho kariéra se pak nesla v duchu otázky, jak se dostat do hlavy konkrétnímu cíli a neutralizovat ho.
Nonverbální mýty
Ohledně řeči těla i například mikrovýrazů existuje celá řada zažitých mýtů. Například překřížení paží si mnoho lidí vykládá jako „blokující chování“, jenže jde ve skutečnosti o sebeuklidnění. Lidé tohle provádí v momentě, kdy jsou nešťastní či vystresování a potřebují se povzbudit. Upozorňuje také na to, že ať děláme cokoli, vždycky vysíláme do okolí nějaké informace. Neustále tak o něčem informujeme.
Jako lidé jsme obecně poměrně mizerní v tom zjistit klam a lživé chování. Ve své knize rozebírá Navarro několik rozdílné vlastnosti tváře a jejich psychologický význam. Čelo může například odhalovat stres, nos se při rozčilení zvrásní a stejně tak se sevřou lidské rty. Podle tváří a čelistí se dá také usoudit, že někdo se snaží kontrolovat právě tyto projevy. To je pak chvíle, kdy Navarro i ostatní experti zbystří a věnují dalším projevům dotyčného zvláštní pozornost.
Od rukou po chodidla
Je to opravdu o pohledu na člověka a řečení sama sobě „Co ten člověk vysílá?“ Agenti typu Navarra dovedou další pozornost věnovanou osobě predikovat i z tempa a způsobu jeho chůze. I takové obyčejné ruce opřené o boky vysílají celé varianty signálů, odlišné například skrze postavení jednotlivých prstů. Ty tu mohou signalizovat například teritoriální chování, konkrétní pozice palců odhalí například zvědavost člověku.
Dalším příkladem je zcela běžné podání ruky. Které může spojit nebo naopak varovat. Navarro se tak dokáže podívat na párek cizinců a popsat, jaké důsledky mělo právě podání ruky na jejich další chování. Věčným tématem je pak „poker face“ a obecně řeč těla u karetních her. Pokud si myslíte, že máte opravdu dobrou pokerovou tvář a nikdo nic neodhalí, raději se podívejte na video a pak na palce. Znáte další nuance lidské řeči těla?