Ve světe se objevila nová znepokojivá varianta koronaviru

L452R není ta samá mutace, jaká se nedávno objevila v Británii. V Kalifornii se objevila nová varianta, která během vánoc vedla k 90ti infekcím.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Vědci zatím neví, jestli tato mutace, nazvaná L452R, je více infekční než ostatní doposud známé druhy Covidu. Ovšem její objevení se v několika ohniscích ve velmi krátkém čase najednou donutila místní autority zpozornět. Několik výrazných výskytů je červenou vlajkou a musí být důkladně prozkoumáno, zaznělo z oficiálních zdrojů.

Nový kousek nejspíš odlišný od britské mutace

Varianta z Kalifornie se liší od té vyskytnuvší se v Británii. Ta se následně objevila i v Coloradu a devíti dalších státech USA. Výzkumníci spočítali, že je ta britská je o 50 až 74 procent nakažlivější než klasická verze koronaviru. Naštěstí současné vakcíny budou nejspíš fungovat i proti britské mutaci, ale nejspíš to bude další tlak na už tak vytížený zdravotní systém a povede to k mnoha úmrtím, než se podaří naočkovat dostatek populace.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

O kalifornském druhu se toho ovšem ví dost málo. Tato varianta byla prvně zachycena v květnu 2020, ale stala se čím dál tím běžnější během podzimu. Podle více zdrojů byla L452R nalezena zhruba ve 3,8 % případů, které sloužily během listopadu 2020 k mapování virové sekvence. Od pozdního prosince do začátku ledna se objevila zhruba ve čtvrtině vzorků. Vzorků bylo ovšem zmapováno poměrně málo. Varianta se vyskytla v mnoha místech, ale na posouzení stavu v celé Kalifornii je ještě brzo.

Málo informací na konkrétní závěry

Skutečnost, že konkrétní vir zastíní ty ostatní, neznamená nutně, že kmen je více infekční či přenositelný. Někdy se varianta může prostě jen trefit do situace a podmínek, takže se masivně replikuje právě v několika ohniscích, což zapříčiní další komunitní šíření. Vzestup L452R může jednoduše souviste s obecným nárůstem výskytu Covidu v Kalifornii, na kterém se jednoduše svezla, místo toho aby mutace sama byla příčinou tohoto šíření.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

I tak se ovšem výzkumníci obávají, protože mutace změnila známý „hák“, protein, který virus používá ke vstupu do buněk. Tento protein je cílem dosud známých vakcín, stejně jako těch, co jsou ještě ve vývoji. Právě mutace proteinu může totiž variantu učinit rezistentní. Nové mutace jsou důvodem, proč by i očkovaní lidé měli zůstat obezřetní a dodržovat dosud zavedená opatření, dokud nebude očkován dostatek lidí ke zpomalení samotného šíření viru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články