Pijete sklenku vína každý večer? Pak musíte vědět, co to dělá s vaším tělem. Dopady jsou nezvratné

Možná si každý večer v obýváku dáváte tzv. šťastnou hodinku. Jenže je otázkou, jak moc prospěšný či škodlivý návyk pravidelné popíjení oblíbeného ročníku vlastně je.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Láhev vína je jedním z těch nápojů, který je obvykle po ruce, když je potřeba. Jak na vaření, tak na průběžnou sklenku. Nota bene pokud se vrátíte zrovna z práce po náročném dni. Tehdy je sklenka vína něco, co možná uvítáte jako příležitost k naladění na příjemnější věci. Pokud například zrovna nemůžete nikam do baru nebo restaurace, víno vám může dopřát pocit uvolnění a pohody. Navíc jeho chuť většina lidí vnímá jako lahodnou.

Sklenka vína denně

Nejspíš jste už z více zdrojů zaslechli to, že sklenka vína denně je pro zdraví prospěšná. Některé novější studie ovšem varují před pravidelným pitím tohoto nápoje. Jaký má tedy pravidelná večerní sklenka vliv na vaše zdraví? Jsou tu opravdu jen přínosy? Nebo hrozí i dlouhodobé následky? V první řadě je trochu problém v pojmu „sklenka vína“. Protože sklenky lze koupit ve více velikostech, berte v potaz tu klasickou o objemu asi 240 mililitrů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Určitý příjem červeného vína je obecně prospěšný pro fungování vašeho střeva. Střevní mikroflóře se také po právu říká „druhý mozek“, má navíc masivní vliv na vaše celkové zdraví. Červené víno obsahuje hodně polyfenolů, což jsou přirozené chemikálie s antimikrobiálními vlastnostmi. Právě ty zaručují střevní rovnováhu. Víno navíc obsahuje unikátní látky, které se neudrží stabilně jinde než ve slabém alkoholickém nápoji.

Zdravé srdce, ale špatný spánek

Dopad bílého nebo červeného vína na srdeční funkci je předmětem mnoha diskusí. Obecně panuje shoda, že mírný příjem tohoto nápoje vašemu kardiovaskulárnímu systému pomáhá. Opět jde o polyfenoly, které příznivě ovlivňují krevní oběh, a tedy i zdraví srdce. Jejich obsah ulevuje napětí cév, což funguje jako prevence tvorby krevních sraženin a dalších oběhových problémů. Všechno tohle platí při mírné konzumaci oblíbeného nápoje z vinných hroznů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Alkohol si může vždycky pohrát s vaším cirkadiánním rytmem, hlavně při večerním popíjení. Přivede vás sice nejspíš k rychlejšímu usnutí, jenže vaše tělo si ve výsledku neodpočine. Alkoholu trvá asi 4–5 hodin, než konečně opustí vaše tělo. Mezitím vám bude nejspíš narušovat jakoukoli snahu o odpočinek. Krom toho je alkohol návyková látka, takže pokud se na pití těšíte a přidáváte si, zpozorněte. Dáváte si sklenku před spaním, nebo máte jiný rituál?

Zdroj: EatThis

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články