Nehty si během života kouše hodně lidí, a to především v dětství. Jde o typ opakujícího se chování, které je zaměřeno na vlastní tělo, a důvody jsou různé.
Odborně se tento projev nazývá onychofagie a existuje celé spektrum důvodů, které k němu mohou vést. Může se projevovat občasnou slabou tendencí, ale i velmi silně zakořeněným sklonem k sebepoškozování. Pravdou je, že pokud si lidé koušou nehty během dětství, často z tohoto zvyku postupně vyrostou. V ostatních případech jde ovšem o velmi neodbytný návyk. Odvyknout si je pak mnohem složitější a časové náročnější.
Co za onychofagií stojí
Přesná příčina nemusí být vždycky patrná, ovšem jakmile člověk jednou začne, je často těžké se následně kontrolovat. V mnoha případech jde o způsob ventilace frustrace, nudy či netrpělivosti. Je to zkrátka něco, co lidé dělají, aby se nějak zaměstnali nebo zabavili. Mnohdy si ani neuvědomují, že si právě nehty koušou, respektive všimnou si toho, až když je někdo upozorní. Je to spojeno se snahou o koncentraci na něco zcela jiného.
Další skupinou příčin je snaha o zvládnutí stresu, úzkosti, depresí a dalších psychologických problémů. Patří sem také obsesivně kompulsivní poruchy, Tourettův syndrom, ADHD (tedy formy hyperaktivity) a další diagnózy. Neznamená to ovšem, že každý, kdo těmito problémy trpí, si bude automaticky okusovat nehty. A stejně tak neplatí opačně, že okusování nehtů automaticky znamená, že jedinec má některou ze zmíněných diagnóz.
Jak z toho ven a jde to vůbec?
Jako u všech ostatních zlozvyků je v první řadě potřeba změnu skutečně chtít. A stejně jako se zvyky nezformovaly přes noc, vyžaduje jejich odnaučení čas, navíc je však třeba vynaložit i jistou námahu. Pokud máte dlouhé nehty, jsou k okusování velmi lákavé, proto je dobré je udržovat krátké a pravidelně je ošetřovat. Vyčleňte si na to čas jeden den v týdnu. Dobrým řešením může být hořký lak na nehty, který vám při každém kontaktu připomene, že děláte něco nevhodného.
Klíčové je ovšem najít příčinu celého problému, protože předchozí metody jen odstraňují následky. Další možností je nahrazení tohoto zlozvyku jiným, přijatelnějším. Pokud si potřebujete zaměstnat ruce, zkuste například stresové balonky nebo inteligentní plastelínu. Myslete také na to, že odbourání zvyku se bude dít postupně. Také se nejspíš objeví relapsy, tedy návraty k původnímu stavu. Při marném boji se nestyďte navštívit odborníka.