Satelitní snímky ukazují, jak velké sucho je v podzemních vodách Evropy

Jistě jste zaznamenali, že v poslední době je naší planetě, ale i v naší zemi poměrně výrazné sucho. Voda se tak stává nedostatkovým zbožím, nicméně jí je stále dost k tomu, abychom mohli pít a užívat.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Vodou by se mělo samozřejmě šetřit, protože nikde není psané, že ji budeme mít navždy. Jakmile by nám došla voda, jsme nahraní. Pojďme se společně podívat na satelitní snímky, které ukazují, s jak velkým suchem se musí potýkat Evropa a její zásoby podzemní vody. I přes to, že v posledních dnech poměrně trvale prší, situace se tím moc nezmění.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Sucho jako velké téma posledních let

Nejteplejší zima v historii

Zimní sezóna 2019/2020 v Evropě byla tou nejteplejší zimou v historii. Vyskytlo se jen velmi málo sněhu, což je velmi špatné. Následné jaro je tím pádem také velmi suché a musí se potýkat s teplejším počasím, než je tomu obvykle. S historickou vlnou veder v polovině května to můžeme dokázat. Prognóza na léto 2020 nevypadá mnohem lépe. Již třetím rokem v řadě čelí Evropa potencionálním potížím s vodou.

Pšenice v ohrožení

Podle služby Copernicus Climate Change Service (C3S) začalo meteorologické sucho ve východní Evropě začátkem jara 2020 a v dubnu a květnu migrovaly živočichové přes kontinent za suchého počasí. Přítoky a hlavní toky některých řek kontinentu, jako jsou Labe, Dunaj nebo další významné toky, klesly pod normální sezónní hladinu toku. Koncem května a června se povrchová vlhkost půdy a vodních cest v některých oblastech po silných dešťových přeháňkách trochu napravily, nicméně zůstává rok 2020 pro Evropu stále nejteplejším rokem a drží tak rekord.

Málo srážek během léta

Ve své sezónní revizi a předpovědi společnosti C3S předpovídali podprůměrné srážky pro jižní a východní Evropu na červen, červenec a srpen. GEOGLAM Crop Monitor, což je společnost pro pozorování Země a monitoruje také zemědělské podmínky a zajištění potravin po celém světě, zařadila velkou část střední a východní Evropy a jihozápadního Ruska pod kontrolu možných dopadů sucha na produkci pšenice.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Oteplování působí, že naše planeta začíná vysychat

Vysvětlení mapy

Mapy, které zde uvádíme, zobrazují mělké ukládání podzemní vody a půdní vlhkosti kořenové zóny v Evropě k 22.červnu 2020. Snímky jsou měřeny satelity. Barvy zobrazují percentil vlhkosti, což jsou hladiny podzemní vody a půdní vlhkosti ve srovnání s dlouhodobými záznamy za měsíc. Modré oblasti jsou hojnější na vodu více než obvykle a oranžové a červené oblasti mají vody méně. Nejtmavší červené oblasti představují velmi suché podmínky prostředí. A právě tyto podmínky by se měly vyskytovat maximálně jednou za 50 let.

iMapa Evropy rok 2020

Voda pro plodiny

Zkuste si všimnout rozdílů mezi mapami vlhkosti podzemní vody a kořenové zóny. Monitorování vlhkosti kořenové zóny je nezbytné pro řízení zemědělství, protože jde o vodu, která je přirozeně dostupná pro pěstování plodin.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články