Proč se Titanic potopil? Klíčové důvody slavné katastrofy, které se staly osudnými, vás překvapí

Škrty v nákladech, absence dalekohledů a další příčiny. Tohle všechno se podílelo na jedné z největších tragédií v historii.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Bettmann
                   

V docích v Belfastu se shromáždilo odhadem 100 000 lidí, aby koncem března 1911 spatřili odjezd Titaniku, prohlašovaného za „nepotopitelnou loď“. Ve své době šlo o největší a také nejluxusnější plavidlo. Od přídě na záď měl 268 metrů a vážil více než 46 000 tun. Kromě toho šlo také o technologickou špičku s propracovaným systémem řízení, čtyřmi výtahy a pokročilou telegrafní komunikací.

Jediná, a hned osudná plavba

Jenže jen čtyři dny po opuštění Southamptonu se Titanik u břehu Newfoundlandu střetl s ledovcem a potopil se. O víc jak století později se experti stále nemohou shodnout na skutečných příčinách této tragédie, která stála život více než 1 500 lidí včetně posádky. Většinou se ale shodují na tom, že muselo jít o kombinaci více faktorů. Jen to může kompletně vysvětlit zkázu údajně nepotopitelného stroje a chlouby tehdejší doby.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Ralph White

První na vině je podle více názorů zbytečně vysoká rychlost – konkrétně 22 uzlů, tedy 41 kilometrů v hodině. Ta by nejspíš nebyla takovým problémem nebýt ledových vod severního Atlantiku. Podle studie z roku 2004 byla důvodem snaha zvládnout požár v jednom z uhelných skladů. Další možnou příčinou bylo, že operátor vysílače minul zprávu o výskytu ledovce. Tato depeše byla na Titanik odeslána asi hodinu před kritickým okamžikem z nedaleké lodi Californian.

Dopad stavebních škrtů

Film Skleněné peklo děsivě přesně ukazuje, kam mohou vést škrty ve stavebním rozpočtu, a tohle se mohlo týkat i Titaniku. Když byl roku 1985 nalezen vrak lodi, bylo objeveno špatné svaření vnějších plátů lodi. Dvě studie provedené v roce 2012 navrhují, že klíčovou roli hrály také meteorologické podmínky. Souhra pohybu Měsíce a Slunce během kritického roku způsobila na moři extrémní vlny, což značně zvýšilo četnost ledovců právě v dráze Titaniku.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Ralph White

Britský historik Tim Maltin zase tvrdí, že atmosférické podmínky oné noci mohly vyvolat přeludy nebo optické iluze a hlídky tak neviděly blížící se ledovec zřetelně. Sám Titanik se také mohl jevit menší pro další lodě, takže ho posádky považovaly za jiné plavidlo. Bez ohledu na příčiny nehody zůstává smutným faktem jasný nedostatek záchranných člunů. Polovina z nich byla navíc obsazena jen z třetiny nebo poloviny, což odsoudilo k ledové smrti více než 1 500 osob.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články