Nemoci jsou neoddělitelnou součástí života a bohužel se týkají i psů. Proto je velmi dobré vědět, jak nemoc u psa poznat.
Zvířatům se říká němé tváře také proto, že když jim není dobře, nemají moc možností, jak nám to sdělit. Je tedy na nás, jejich majitelích, abychom poznali, když našeho chlupáče něco trápí. S menšími problémy typu blech si můžete poměrně snadno poradit sami. Vážnější choroby pak už vyžadují zvýšenou pozornost a následně zásah veterináře. A protože signály vysílané psy nejsou vždy jasně čitelné, je tu několik rad, jak je zachytit.
Průjem, zvracení, dávení a jídlo
Pokud vašeho psa trápí průjem či jiná změna stavu stolice déle jak dva dny, je rozhodně důvod zpozornět. Ve stolici se může objevit také krev nebo hlen, což značí jasný problém. Stejným signálem je dávení při jídle, zvracení může být signálem nastupující alergie, případně závažné infekce. To se týká hlavně starších psů. Jídelní režim psa se může stát nepravidelným. Pokud ale odmítá jíst po celý den, nebo dokonce déle, je čas poradit se s veterinářem.
Když jsme u příjmu potravy, je třeba zmínit i vodu. Pokud pes nadměrně pije nebo ve vyší míře močí, s jeho tělem není něco v pořádku a toto jsou velmi časté příznaky. Potíže s jídlem mohou mít na svědomí oteklé dásně, které značí většinou infekci. To poznáte také podle silně páchnoucího dechu. Pokud je taková infekce závažná, může pes dokonce přijít o zuby a ztratit na váze, protože má logicky potíže s pozřením potravy.
Změny na kůži či nezvyklá únava
Stejně jako kočky zaujímají psi při močení specifickou pozici. Pokud ale potřebuje zvíře více zvednout zadek, znamená to většinou bolestivost tohoto procesu. Nota bene v momentě, kdy se v moči vyskytne krev. Věnujte pozornost také kůži zvířete, ta je velmi dobrým indikátorem jeho zdraví. Měla by být růžová nebo černá a na omak a pohlazení hladká. Pokud vám pes při hlazení prudce ucukne, viditelně jste se dotkli citlivého, možná i poraněného místa.
Váha je jasným indikátorem a jakékoli náhlé a výrazné změny v obou směrech jsou důvodem k pozornosti. Nakonec je výstražným signálem dlouhodobá apatie a únava psa. Zdravé zvíře touží po kontaktu a přirozeně na vás reaguje. Pokud váš chlupáč jen polehává, nic ho nezajímá a je naprosto netečný, stojí to vždycky za bližší průzkum. Protože prostě „nevypadá dobře“. V takovém případě návštěvou veterináře chybu rozhodně neuděláte.