15 nejvíce neobvyklých létajících strojů, které spatřili světlo světa. Jednoho dne změní svět tak, jak ho doposud známe

Osobní obří drony a další zařízení by mohly zcela změnit způsob, jakým fungujeme. Jednou možná zasáhnou do naší práce, přepravy i životů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Film Blade Runner z roku 1982 ukázal létající auta jako běžný dopravní prostředek. Technologie se od té doby posunula po cestičkách, které Hollywood asi nikdy netipoval. Ovšem létající auta vypadala hodně dlouho jako vize příliš vzdálená a vyhraněná stále pro sci-fi literaturu a několik málo nadšenců. Jenže tento druh pohybu už se rýsuje jako další radikální změna toho, jak komunikujeme, pracujeme a jak celkově žijeme.

Už to funguje, jen to zvětšit

Na technologiích je krásné to, že jejich pokrok se snad nikdy neodehrává jedinou cestou. Kdykoli se objeví nový postup, materiál nebo možnost propojení, najdou se většinou další způsoby, jak novinku využít. Nepochybně i soustředění na elektromobilitu přispělo k novým materiálům, počítačovým simulacím i větší síle baterií. A jakmile se objevily první malé drony, bylo jen otázkou času, kdy kromě drobných kamerek ponesou také člověka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Současné létající stroje jsou násobně menší než komerční letadla, a hlavně se soustředí na vrtule místo křídel. To jim dovoluje vertikální start i přistání, jsou však určeny pro jednotlivce, nikoli posádky. Celkově je tato oblast ale stále ve fázi jakéhosi supermoderního Divokého západu. Nadšené startupy se předhání v nových modelech, rychlosti i době provozu. Úřady se mezitím snaží vytvářet první nařízení o bezpečnosti pro nový druh přepravy.

Vzdušná legalita a lidská ochota

Technicky je záležitost v zásadě jednoduchá a co je dneska náročné, může být za rok zcela běžné i cenově dostupné. Jenže skutečná revoluce vyžaduje dva faktory – zákonné ošetření této dopravy a ochotu lidí takové stroje používat. Technologičtí nadšenci tak potřebují v budoucnu přesvědčit potenciální uživatele o dvou věcech. Že individuální vzdušný transport jim bude více vyhovovat a že je taky zcela bezpečný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro tyto stroje bude muset v budoucnu vzniknout potřebná infrastruktura, kterou svět momentálně řeší ohledně elektromobilů. Nepochybně to bude znamenat místa na přistání, skladiště dílů a také spoustu softwaru. A kromě bezpečí samotných pasažérů je potřeba dohlédnout i na lidi na zemi. To, s čím máme dneska stále potíže ve dvou rozměrech, bude nevyhnutelně v budoucnu nutno řešit i v tom třetím.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články