Šedivění vlasů je proces, který se dá zvrátit. Pro opět krásnou barvu kadeří se stačí držet jednoduchých rad

Existují historky o lidech, kteří zešedli doslova přes noc. Například anglický právník Sir Thomas More noc před popravou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věda je k historkám o takto rychlé změně barvy vlasů dosti skeptická, v základu jde ovšem o pravdu. Více studií už přišlo s tím, že šednutí vlasového porostu přináší hlavně dlouhodobý silný stres a další faktory, které organismus výrazně zatěžují. Samozřejmě ale stále zbývá mnoho věcí, které o porostu naší hlavy nevíme. Někomu může barva vlastní barva vlasů vydržet klidně do penze, další má stříbro ještě před čtyřicítkou.

Co stojí za barevným procesem

Stejně jako u naší kůže hraje roli chemikálie melanin. Ten se vyskytuje jak ve vlasech, tak i v kůži, jenže kůže je živý organismus. Jak běží čas, pigmentové buňky v našich vlasech postupně odumírají, čímž vlasy přichází o barevnost. Pro bělochy tento proces většinou začíná mezi 30 – 40 lety. Asiaté začínají šednout o něco později a například Afričané o celou dekádu později, tedy až kolem 40 let. Samozřejmě se v každé populaci najdou výjimky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže šednutí může začít i mnohem dříve a moment velmi závisí na genetické výbavě jednotlivce. Konkrétně se jedná o gen IRF4, který kontroluje tvorbu nového melaninu i proces jeho ukládání. Šednutí vlasů vlivem stresu bylo potvrzeno u studií, která cíleně srovnávala vlasy a psychologický stav dobrovolníků. Závěrem byla skutečnost, že psychologický stav člověka má přímý vliv na mitochondrie, které zásobují buňky těla energií.

Stresem to nekončí

Šednutí ovlivňují i další faktory a patří sem i například vegetariánství. Dále také nedostatek vitaminu B12, který se hodně nachází v rybím, hovězím i kuřecím mase. Jeho nedostatek může podpořit psychické potíže, které pak podporují právě ztrátu pigmentu, i když zažívá člověk stresu méně. Existují recepty, které si ovšem neporadí s vlasy šedými dlouhodobě. Pokud u vás ale proces teprve začíná, mohou mít solidní efekt.

iZdroj fotografie: Pixabay

V první řadě doplňte vitaminy B12, E, D, A a také minerály, hlavně zinek a železo. Nevystavujte vlasy moc slunci a česejte je opatrně. Noc předtím, než si chcete umýt hlavu, vmasírujte do pokožky hlavy kokosový olej. Denní jídelníček obohaťte o čajovou lžičku čerstvého zázvoru a polévkovou lžíci medu. Každý den pijte asi 240 mililitrů mrkvové šťávy. Smíchejte stejný objem šťávy z citronu, amly a mandlového oleje. Vtírejte do vlasů i kůže na hlavě dvakrát denně po dobu 3 měsíců.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články