Proč se odběry krve z prstu dělají vždy z ukazováčku? V opačném případě hrozí riziko infekce celé končetiny

Člověk nemusí rovnou chodit pravidelně darovat krev na transfuzní stanici. Nějakou tu kapku od nás doktoři chtějí pravidelně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Znáte to určitě sami. Jdete k doktorovi s nějakým problémem a součástí vyšetření jsou krevní testy. Na hladiny hormonů, na cukrovku nebo cokoli jiného. Může jít buď o odběr většího množství do zkumavky, nebo jen o kapku krve z prstu. To je mnohem oblíbenější a méně náročná varianta, obvykle se obejdete bez náplasti. Ale napadlo vás někdy, proč je takový odběr vždy proveden z prsteníčku?

Ideální místo k odběru

V raných dobách lékařství byl odběr krve velmi náročnou záležitostí. Například u miminek je velmi těžké už jen najít žílu, způsobit poranění na jejich ruce je mnohem jednodušší. Problémy taky nastávají, pokud je pacient obézní nebo nějakým způsobem postižený, případně zraněný. Rizikoví jsou také chroničtí pacienti, kteří vyžadují odběry krve pravidelně. Přesně s tímhle se potýkal například herec Vladimír Menšík, který celý život trpěl astmatem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kapilární krev je obvykle brána z prstu, konkrétně z prsteníčku. Zásluhu na tomto místě má samotná struktura naší ruky. Uvnitř malíčku a palce jsou sítě šlach, které spolu komunikují přes celou ruku. Pokud by tato síť byla nedopatřením narušena, může člověk dostat infekci do celé končetiny. Ukazovák a prostředníček jsou velmi často využity při práci, takže jejich kůže je také tvrdší. To nám nechává prsteník jako ideálního kandidáta na průnik skrze kůži.

Má to i své nevýhody

Odběr z prstu má ovšem i své záporné stránky. Hlavním problémem je to, že bez ohledu na techniku provedení neexistuje záruka, že lékař tímto způsobem získá dostatek krve. Může nastat situace, kdy laboratoř takový vzorek odmítne jako nedostatečný, a pak je potřeba odběr provést jinak. Na každý test je potřeba určité množství materiálu. Pokud vám například kontrolují celou imunitu, budou v laboratoři potřebovat až čtyři zkumavky krve.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prsty také nejsou jediným místem pro odběry kapilární krve. Například u malých dětí se odběr provádí z paty nebo z palce u nohy. V případě dospělých existuje i možnost odběru z ušního lalůčku. To je ovšem možnost využívaná spíše vzácně. Dnešní medicína, a hlavně pokrok v nástrojích naštěstí zaručuje, že i častější odběry jsou poměrně neinvazivní a tělo má dost času se zahojit.

Zdroj: ForumDaily

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články