Nový návrh by mohl zvýšit mobilitu umělé inteligence

Dostat desetitisíce umělých mozkových synapsí do čipu o velikosti konfety. Právě to bylo cílem inženýrů z MIT. Tento maličký čip by mohl způsobit revoluci v dostupnosti a přenosnosti umělé inteligence.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

K výrobě tohoto čipu bylo potřeba využít materiálů, které by pro jeho funkčnost byli co nejvíce efektivní. Nebyl to však jediný problém, nad kterým oborníci při projektování zmíněného čipu museli přemýšlet.

Výroba čipu

K sestavení byly použity materiály jako:

  • Slitina stříbra a mědi
  • Křemík
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vývoj umělé inteligence jde neuvěřitelně kupředu

Umělé mozkové synapse neboli memristory jsou základem neuromorfního počítače. Svým principem fungování spíše připomínají spojení dvou neuronů v mozku. Na rozdíl od běžných tranzistorů, kde k přenosu informací dochází pouze pomocí jedniček nebo nul, v tomto případě by se informace přenášeli pomocí gradientu. I tento princip je podobný našemu mozku. Memristor by přijal takovýto signál od memristoru předchozího a vyprodukoval by signál o stejné velikosti. Tento způsob přenosu dat by mohl vést k mnohem rozsáhlejším využitím, než na které by kdy současné binární počítače stačili.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
V mnoha ohledech umělé inteligence nahrazuje člověka

Co vše dokáže

Na tomto čipu bylo prováděno několik testů, které měli ověřit jeho funkčnost v mnoha směrech. Mezi těmito úkoly byly také vizuální testy. Test spočíval v tom, že čipu byly předloženy obrázky, které si měl zapamatovat a následně je zreprodukovat.

Tyto kopie byly dokonce ostřejší a čistší než sám originál. Doposud jsme se snažili vytvářet umělé inteligence pouze jako software, ale tento návrh by nám mohl dovolit vytvořit něco zcela nového. Pokud bychom to dokázali, vybudujeme opravdovou neuronovou síť jako hardware. Díky tomu budeme moci vytvořit snadno přenosné umělé inteligence.

Jeehwan Kim

Docent mechanického inženýrství MIT Jeehwan Kim budoucnost vidí například i v autodopravě jako prvek, který by byl schopný okamžitě reagovat na situaci. Tento nový typ obvodu může být pro stávající využití techniky opravdu přelomový, neboť ke svému provozu využívá princip napodobující fungování mozku. Jejich výpočetní technika je na úrovni dnešních superpočítačů, takže když vezmeme v potaz jejich velikost, v budoucnu by mohli provádět velmi složité početní operace ve velmi malých zařízeních.

Je tedy jen otázkou času, než se tato technologie dovede k dokonalosti a budeme ji moci začít používat na denní bázi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články