Tučňákům vyhovuje prostředí s nižším obsahem ledu

Globální oteplování má velmi negativní vliv na naše prostředí. Dochází například i k tání ledovců, a ve spoustě případů tak může být ohrožen druh, který ke svému přežití potřebuje nižší teploty nebo více zaledněnou oblast.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Mezi takovéto tvory bychom zařadili i například tučňáky, ovšem to nemusí být tak úplně pravda.

Tučňák kroužkový

Tato stvoření se vyskytují v oblasti Antarktidy, které se samozřejmě globální oteplování nevyhnulo. Živí se převážně korýši či rybami k čemuž ho předurčuje i tvar jeho těla, který je torpédovitý. Má také skvělé plavecké dovednosti.

  • Ponor do hloubky až dvě stě metrů
  • Rychlosti ve vodě dosahuje až dvacet kilometrů za hodinu
  • Schopný v době množení uplavat až sto kilometrů

V této době je schopný překonat takovou vzdálenost za účelem nalezení vhodného ledovce. Je tedy bez pochyb, že ke svému přežití tito tučňáci led potřebují. Překvapením však bylo, že ho potřebují mnohem méně, než si odborníci mysleli.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Objevilo se zajímavé zjištěné o tom, kde tučňáci nejraději žijí

Pozitivní vliv

Důsledkem globálního oteplování tak máme možnost pozorovat jev, kdy tučňákům kroužkovým více vyhovuje prostředí s omezeným množstvím mořského ledu. Dlouhou dobu se vedla debata o tom, co by mohlo způsobovat nárůst populace v letech, kdy se mořského ledu, v místech jejich přirozeného výskytu, vyskytovalo méně.

Došlo tedy k pozorování sto pětasedmdesáti subjektů pomocí GPS, kamer a akcelerometrů. Za všechna čtyři období, kdy byli tučňáci pozorováni, byl shromážděn dostatek dat k tomu, abychom byli schopni na tuto otázku odpovědět. Sledovala se jejich trasa, doba chůze, odpočinku, lovení a mnoho dalších.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ne vždy je nadměrné množství ledu a sněhu ideální

Výsledkem bylo poznání, že jsou tito tučňáci šťastnější, pokud se vyskytují v oblasti s nižší hustotou mořského ledu. Důvod pro to je zcela jednoduchý. Tučňáci dokážou urazit vzdálenost až čtyřikrát rychleji pokud plavou, než když se pohybují pěšky. Pokud je tedy oblast s menším obsahem ledu, tučňáci mají možnost vstoupit do vody a potápět se na jakýchkoliv místech chtějí. Mohou tak i zvýšit oblast, ve které loví, což je další nespornou výhodou, protože při svých výpravách za potravou ne tak pravděpodobně narazí na ostatní tučňáky, se kterými by se o svou oblast museli dělit.

Menší frekvence ledovců také dovoluje slunci více prosvítit skrz vodu, a tudíž dopřát více světla planktonům, kterými se tučňáci živí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články