Milujete Čapka? Stačí drobný detail a jeho knihy prodáte třeba i za 10 000
Možná máte doma poklad, ani o tom nevíte. Vzácné vydání nebo podpis slavné osobnosti dokáže z obyčejné knihy udělat sběratelský klenot.
Obsah článku
Máte pocit, že vaše domácí knihovna je jen lapač prachu a místo, kam odkládáte staré časopisy? Možná byste měli zbystřit. Mezi těmi zažloutlými hřbety se totiž může schovávat hotové jmění. Stačí jeden drobný detail, nepatrná čmáranice na první stránce nebo vzácná vazba, a rázem držíte v ruce věc, za kterou sběratelé neváhají vysázet na prkno i deset tisíc korun. A nemusí jít jen o nějaké vědecké spisy, mluvíme tu o klasikách, které jsme všichni měli v povinné četbě, jako je třeba Karel Čapek.
Když se potkají tři čeští velikáni
Existují knihy, které nejsou jen svazkem papíru, ale kusem naší národní identity. Jednou takovou perlou je publikace Masaryk ve fotografii. Tady se totiž sešla naprostá elita: texty psal sám Karel Čapek, fotky zachycují našeho „tatíčka“ prezidenta a v závěru vás dojme básní Rozhovor se smrtí Jaroslav Seifert. To je jako mít v týmu Jágra, Haška a Nedvěda najednou. Čapek v knize popisuje Masaryka s takovou lidskostí, že máte pocit, jako byste s nimi seděli v Lánech na kafi. Třeba ty pasáže o tom, jak prezident podával ruku. Nebyl to jen formální stisk, byla v tom celá jeho osobnost a úcta k člověku. Lidé ho tehdy fakticky zbožňovali a tyhle vzpomínky, které se v rodinách dědí po generace, mají nevyčíslitelnou hodnotu.
Podpis, který mění pravidla hry
Teď ale k té finanční stránce věci, protože ruku na srdce, peníze se hodí vždycky. Jak poznáte, že máte doma unikát? Klíčem je autogram. Pokud otevřete staré vydání Čapka a najdete tam jeho podpis, nebo nedejbože věnování od samotného T. G. Masaryka, trefili jste jackpot. Sběratelský trh je v tomhle neúprosný. Zatímco běžný výtisk z antikvariátu koupíte za stovku, exemplář s prověřeným podpisem jednoho z těchto pánů vystřeluje cenu do úplně jiných galaxií. Ověřovali jsme to v redakci na Aukru a cena této knihy se opravdu může vyšplhat k desetitisícům.
Tipy pro lovce pokladů a amatérské archiváře
Než poletíte na půdu, mám pro vás pár rad, jak tyhle knižní poklady nezničit. Zaprvé, na knihu nikdy nesahejte upatlanýma rukama, mastnota je největší nepřítel papíru. Zadruhé, pokud najdete nějaký podpis, rozhodně se ho nepokoušejte „zvýraznit“ propiskou, to byste tu cenu srazili na nulu dřív, než řeknete borovička. A zatřetí, dívejte se po prvních vydáních z let 1920 až 1938. Ta mají největší grády. Možná je na čase tu knihovnu vážně probrat, co říkáte?