Jak změřit úhel pomocí dlaně, či určit čas do západu slunce, nebo zjistit, zda je baterie nabitá? Snadné školácké finty fungují dodnes

Tyto snadné triky jste se možná naučili již v dětství, ale s postupem času jste na ně zapomněli. Nyní si je však můžete připomenout a usnadnit si život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé triky jsou tak jednoduché a užitečné, že nám dokáží usnadnit náš každodenní život bez jakéhokoliv úsilí. Je však třeba tyto triky udržovat a ukázat je také našim dětem, aby se zachovaly i pro další generace. Určitě jste totiž i vy na některé z nich zapomněli. Připomeňte si tedy několik triků z dětství, které fungují dodnes.

Změřte délku pomocí konečků prstů jedné ruky

Pokud potřebujete změřit jakýkoliv předmět, ale nemáte po ruce pravítko, můžete použít prsty jedné ruky. V souladu s průměrnými lidskými proporcemi je totiž vzdálenost mezi špičkami palce a ukazováčku asi 18 cm a vzdálenost mezi palcem a malíčkem asi 20 cm. Tato metoda samozřejmě není úplně přesná, protože každý z nás má jinou velikost ruky. Přesto však může být užitečná v případě, že vám stačí změřit objekt alespoň přibližně. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Určete čas zbývající do západu slunce pomocí dlaně

Pokud chcete určit čas, který zbývá do západu slunce, a to kdykoliv a kdekoliv, rozhodně vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Budete se muset postavit čelem k zapadajícímu slunci a natáhnout jednu ze svých dlaní proti němu. Držte prsty u sebe a srovnejte ruku tak, aby slunce leželo na vašem ukazováčku. Nyní spočítejte, kolik prstů se vejde do prostoru mezi spodním okrajem slunce a linií obzoru. Jeden prst představuje přibližně 15 minut do západu slunce.

Trik na zapamatování římských číslic

Chcete-li si správně zapamatovat římské číslice, můžete si říct tuto frázi: „Ivan Vedl Xénii Lesní Cestou Do Města“. Není to možná úplně jednoduchá věta, vy ji však použijete především kvůli principu. První písmena slov totiž představují římské číslice ve vzestupném pořadí: I = (1), V = (5), X = (10), L = (50), C = (100), D = (500) a M = (1 000). Pokud si tedy zapamatujete těchto pár slov, již nikdy nebudete muset hledat posloupnost římských číslic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zjistěte správný stupeň úhlu za pomoci vaší dlaně

Pokud chcete znát velikost nějakého úhlu, nemusíte nutně shánět úhloměr, stačí opět použít vaši dlaň. Tento trik je tak jednoduchý, že pouze roztáhnete všechny vaše prsty co nejvíce od sebe a položíte dlaň na vámi vybraný pevný povrch. Nyní v poloze vaší ruky, kterou vidíte, by měla spodní strana malíčku znamenat 0​​°. Palec pak představuje úhel celých 90​​°​​. Každý prst mezi nimi tvoří patnáct stupňů, tedy prsteníček bude ukazovat úhel 15​​°, prostředníček 30° a ukazováček 60°.

Zkontrolujte, zda jsou vaše baterie dostatečně nabité

Rozeznat dobrou, nabitou baterii od té špatné nikdy nebylo jednodušší. Pokud chcete tuto skutečnost zjistit, jednoduše baterii zvedněte jeden až dva centimetry nad váš stůl a nechte ji spadnout. Pokud se baterie pouze odrazí a následně spadne na zem, je bohužel prázdná. Pokud však po spadnutí zůstane stát rovně na místě, můžete ji s klidem v duši používat dále.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články