Profesor Stephen Hawking byl velmi skeptický vůči budoucnosti, která čeká lidstvo. Hrozbou by mělo být globální oteplování a umělá inteligence.
Umělá inteligence dnes neustále nabírá na síle a je možné, že se v budoucnu stane běžnou součástí našeho života. Jenže právě to považoval profesor Hawking za osudovou chybu, která by mohla vést ke konci lidské civilizace. Nebezpečí podle něj spočívá také v soustavném globálním oteplování nebo zrození takzvaného super-člověka.
Hawking se bál umělé inteligence
Profesor byl obzvláště skeptický vůči globálnímu oteplování, virovým pandemiím a možnému riziku srážky Země s asteroidem. Neustále proto nabádal světoznámé vědce, aby hledali planety, na které by mohlo lidstvo v případě nouze migrovat. Jen tak by se totiž povedlo zachovat lidskou rasu a umožnil by se vznik nových generací pro další tisíciletí.
Obzvláště velký strach měl Hawking před rozvojem umělé inteligence. Ta totiž podle profesora může brzy být novou formou života, která nakonec ovládne lidstvo a převezme veškerou vládu na zemi. Neustále tak varoval vědce a vývojáře, aby s ní zacházeli velmi opatrně a nenechali ji o ničem rozhodovat, protože jinak by mohla způsobit konec naší rasy.
Superčlověk a mimozemské civilizace
„Vývoj skutečné umělé inteligence by mohl odstartovat konec lidské rasy. Nabrala by vlastní směr a změnila se dle sebe sama. Lidé jsou omezeni na svůj pomalý proces evoluce, takže by s ní nemohli soupeřit,“ prohlásil Stephen Hawking dle webu CNBC v roce 2014. Spolu s umělou inteligencí pak souvisí i zrození takzvaného superčlověka.
Jednalo by se přitom o lidi, kteří by v budoucnu chtěli vylepšit sami sebe pomocí adekvátní technologie, jako je právě umělá inteligence. Tato vylepšení by proto podle profesora měla být přísně regulována, aby to s ní nikdo nepřehnal a poté se nesnažil v důsledku chamtivosti ovládnout celý svět. Určité riziko pak mají představovat i mimozemské civilizace, protože doposud lidstvo netuší, co ve skutečně ve vesmíru žije a jaké to má limity.