Kuřáctví za socialismu: Šlo o trend, kouřilo se v nemocnicích i v hromadné dopravě

Takhle se kouřilo za socialismu: Dělal to téměř každý, kouřit se mohlo v nemocnicích, v autobusu nebo i na pracovišti. Dnes je něco takového nemyslitelné.

za socialismu i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kdybychom řekli, že je kouření v moderní společnosti považováno za tabu, lehce bychom přeháněli. Pro některé lidi zůstává kouření příjemným požitkem, kterého se jednoduše nechtějí vzdát ani navzdory negativním zdravotním dopadům. Pravdou však je, že se pohled na kouření a tabák obecně v poseldních destiletích výrazně změnil. Zatímco za socialismu bylo možné kouřit v podstatě všude, dnes si můžete zapálit pouze na určitých místech.

Kouření za socialismu

Za socialismu bylo kouření běžné. Kouřit se mohlo na zastávkách, ve veřejné dopravě, v kanceláři či u výrobního pásu, ve školním kabinetu, a dokonce i v nemocnici. Tehdy to navíc bylo běžné všude ve světě. V Československu se za kladné přijetí tabáku zasloužil především vášnivý kuřák Antonín Zápotocký, který prohlásil, že tabák sice není nezbytný k přežití, ale je nezbytný pro požitek ze života.

pravidla Singapuru
Singapur a jeho nekompromisní zákony: Žádné kouření ani konzumace jídla
za socialismu
iZdroj fotografie: Cordylus / Creative Commons / CC BY-SA
Za socialismu bylo kouření naprosto běžné.

Kouření tak bylo považováno za naprosto běžnou součást života a o škodlivých vlivech tabáku na zdraví se příliš nemluvilo. To však neznamená, že se o nich nevědělo. Přestože nebylo povědomí o škodlivosti kouření tak rozsáhlé jako dnes, světoví lékaři už v 70. letech věděli, co může způsobit. V roce 1979 se dokonce na krabičkách cigaret objevilo první varování o škodlivém vlivu kouření na zdraví, ovšem ne na viditelném místě.

Nejoblíbenější cigarety v Československu

O uspokojení potřeb vášnivých československých kuřáků za socialismu se staraly tři hlavní výrobny cigaret – v Kutné Hoře, Hodoníně a v Novém Jičíně. Nejoblíbenější přitom byly cigarety značky Sparta, které byly tak žádané, že se mnohdy prodávaly dráž než za běžnou maloobchodní cenu. V 60. letech si pak své místo na trhu vybojovaly cigarety s filtrem, jako byly Astry a Vlasty.

Detoxikace zanesených plic po dlouholetém kouření. Jejich funkčnost a čistota se dá obnovit, ale jenom přestat kouřit nestačí
za socialismu
iZdroj fotografie: Zoltan Kluger / Creative Commons / CC BY-SA
V Československu byly celkem tři velké továrny na výrobu cigaret.

Českým značkám však konkurovaly cigarety z dovozu. Nejvíce se dovážely samozřejmě cigarety ze zemí sovětského bloku. Dostaly se k nám však také cigarety z Kuby nebo z Francie. Jako všechno ostatní, také cigarety představovaly za socialismu nástroj k šíření politické ideologie a propagandy. Lidé si tak mohli koupit například cigarety s názvem Družba, což v ruštině znamená přátelství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články