Neválí se vám doma staré mince s chybnou ražbou? Možná jste boháči, dají se prodat za stovky tisíc korun

Každý, kdo má mince s chybnou ražbou, má ve skutečnosti doma poklad. Dnes se dají prodat i za stovky tisíc korun. Nepropásněte svou šanci.

chybnou ražbou i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Některé vzácné mince mohou mnohonásobně převyšovat svou nominální hodnotu. Mezi sběrateli se cení především kousky, které se vyznačují něčím speciálním. Většinou se jedná o mince s chybnou ražbou, které se dostaly do oběhu. Mnohdy však stačí, že bylo v některém roce dané mince vyraženo menší množství, než je obvyklé. Některé z nejvzácnějších kousků možná stále kolují v oběhu.

Vzácné desetikoruny s chybnou ražbou

Sběratelé si cení především vzácných mincí s chybnou ražbou. Každá malá odlišnost může způsobit, že i na první pohled obyčejná desetikoruna bude mít hodnotu několika stovek tisíc. Jedna z nejvzácnějších mincí je například desetikoruna z roku 1993 s takzvaným malým „kč“. Jedná se o původní návrh vzhledu, který byl po první vyražené sérii upraven. Jedna taková mince byla v roce 2021 vydražena za 23 tisíc korun.

Podobnou vzácnost představuje také desetikoruna z roku 1995, takzvaný specimen. Jedná se o znehodnocený kousek, který nebyl určený pro běžný oběh. Specimeny vydává Česká národní banka pro zahraniční banky, jako vzorek aktuální měny. Na takovou minci v peněžence pravděpodobně nenarazíte. Větší štěstí byste mohli mít s desetikorunou z roku 2000. V tom roce se razily dva vzory desetikorun – klasická s Brněnským Petrovem a speciální na oslavu milénia s vyobrazením orloje. Desetikorun s Petrovem se však vyrazilo podstatně méně a dnes mají hodnotu několika tisíc korun.

vzácné bankovky
iZdroj fotografie: Depositephotos
Sběratelé si cení mincí s chybnou ražbou.

Staré haléře a pětikoruny

Pokud byste se chtěli do tajů numismatiky ponořit hlouběji, zkuste se porozhlédnout po starých mincích z první republiky. Velmi vzácný je například pětihaléř z roku 1924. Pravděpodobně se jedná o jednu z nejvzácnějších československých mincí, kterou je velmi těžké sehnat. Poslední známý exemplář se vydražil v roce 2010 za více jak půl milionu korun.

hodnotu mincí
Máte v peněžence některou z těchto mincí? Ne, že je vyhodíte, mají obrovskou hodnotu

Opomíjet byste však neměli ani pětikorunu z roku 1937. Na této minci nenaleznete žádnou chybnou ražbu, ale vzácný návrh od tvůrce Otto Gutfreunda, jak uvádí blog České mincovny. Zvláštní také je, že tato mince byla ražena ze tří různých kovů – ze sloučeniny mědi a niklu, ze stříbra a z čistého niklu. Nejvzácnější jsou ty z niklu a sběratelé je vykupují i za 50 tisíc korun. V neposlední řadě se zkuste porozhlédnout po pětikoruně z roku 1986. V tom roce bylo vyraženo pouhých 20 tisíc kusů a pro sběratele má dnes hodnotu několika tisíc korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články