Varování: Žena klikla na tento internetový odkaz a přišla o 600 000 Kč. Možná jste to udělali také a ani o tom nevíte

Internetové bankovnictví je stále častěji cílem podvodníků. Žena skrz nabídnutý odkaz během přihlašován, přišla tak o všechny své úspory. Nyní varuje ostatní k vysoké opatrnosti i u na první pohled známé internetové stránky.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Žena ve svých čtyřiceti šesti letech z Olomouce zažila nepříjemný incident s internetovým podvodem, který se jí vyšplhal na téměř 600 tisíc korun. Zkusila se připojit ke své bance přes internetový vyhledávač, ale po kliknutí na jeden z prvních odkazů, který vypadl, jako by vedl na stránky její banky, přišla o peníze. Tuto událost v pondělí zveřejnil policejní mluvčí Libor Hejtman.

Nabídnutý odkaz byl klamný

Svůj případ žena podala v sobotu olomoucké policii, když se stala obětí neznámého podvodníka. Podle mluvčího dne 16. listopadu, kdy si na novém počítači vyhledala svou banku přes internetový vyhledávač, klikla na jeden z prvních odkazů, které jí vyhledávač nabídl. Své přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví zadala do políčka, které se jí zdálo být oficiálními stránkami banky. I poté, co zadal ověřovací kód, který obdržela v SMS, se jí nepodařilo přihlásit se k účtu. Současně obdržela varování o aktivaci jiného zařízení. Rozhodla se uzavřít všechny okna a použít jiný webový prohlížeč, prostřednictvím kterého se následně přihlásila k bankovnímu účtu.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Hrozí až 8 let za mřížemi

„Provedla několik transakcí a poté se odhlásila z účtu. O dva dny později ji pracovník banky informoval, že jí byl účet zablokován kvůli podezření z neoprávněného využití. Banka následně sdělila, že neznámý pachatel odcizil z dvou účtů, ke kterým měla přístup, téměř 600 tisíc korun,“ uvedl Hejtman. Pokud by byl pachatel dopaden, hrozí mu trest odnětí svobody na tři až osm let za trestné činy podvodu, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Velká obezřetnost je na místě

Mluvčí policie varoval, že lidé by si měli dávat pozor na falešné odkazy vedoucí na stránky bank. I když se tyto stránky mohou zdát identické s těmi skutečnými, včetně loga, barev a textu, při bližším prozkoumání se odhalí rozdíly. URL adresa webu se obvykle liší od oficiálního názvu nebo zkratky banky. Ikonou zámku v adresním řádku nenajdete bezpečnostní certifikát vydaný pro banku. Jestliže se na takové stránky přihlásíte, může podvodník jednoduše získat vaše úspory.

Zdroj: Novinky.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články