První pomoc při bodnutí včelou. Předejděte reakci, která vás může stát zdraví

Včelí štípnutí jsou vždycky nepříjemná, a pokud jste navíc alergičtí na jejich jed, mohou pro vás být dokonce smrtelná.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud jste měli kdykoli dříve na včelí bodnutí nějakou alergickou reakci, máte větší riziko anafylaktického šoku, což je život ohrožující stav. Specifikem bodnutí tohoto hmyzu je, že včela po něm umírá, neboť v ráně nechává část svého žihadla včetně jedového váčku. Ten pak dál vpravuje jed do zasaženého těla. Jiné druhy bodavého hmyzu jako čmeláci, sršně nebo vosy žihadlo neuvolňují a po bodnutí mohou vesele odletět pryč.

Společné následky po bodnutí

Bodnutí takovým hmyzem je vždycky doprovázeno intenzivní bolestí v místě vpichu. Během několika minut oblast oteče a okolí zarudne. Bez ohledu na možné alergické reakce je potřeba podniknout některé kroky. Závažnost se liší podle postiženého místa, protože je rozdíl, zda vás včela bodla do ruky, nebo například do krku. Tam mohou být ohroženy dýchací cesty člověka i tehdy, pokud netrpí naprosto žádnou alergií. Místo totiž oteče tak jako tak.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výrazná alergická reakce se projeví rozsáhlým zarudnutím, které bude nejvíc ze všeho připomínat mapu. Celá oblast bude pálit, rudnout a svědit. Dále se setkáte s problémy s dýcháním a zčervenáním i na místech zcela mimo bodnutí. Začne vás škrábat v krku, budete se cítit mdle a oslabeně, nejspíš se připojí také potíže s polykáním. Pokud jste tohle už zažili dříve, pravděpodobně s sebou nosíte epinefrinovou injekci právě pro tyto případy.

Léčba včelího bodnutí

Náhlost reakce na hmyzí bodnutí obvykle způsobuje paniku jak u samotné postižené osoby, tak u lidí kolem. Jako ve všech krizových situacích je důležité zachovat klid a rozvahu, aby bylo možné problém adekvátně vyřešit. Pokud se nedostaví výrazná alergická reakce vyžadující lékařský zásah, je další postup celkem jednoduchý. Jestli samotné bodnutí neohrožuje život, není důvod pospíchat, mnohem efektivnější je pečlivost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozorně si prohlédněte místo vpichu a ideálně pomocí tenké pinzety vyndejte žihadlo. Tím odstraníte zdroj jedu. Místo vyčistěte vodou s mýdlem a nebojte se přidat dezinfekci. Zabalte postiženou oblast do ledu, čímž omezíte otok a zarudnutí. Zasažené místo vás bude dlouho a vytrvale svědit, ale odolejte touze si ho drbat, protože tím se problém jenom zhorší. Můžete použít například Fenistil nebo jiné přípravky proti svědění, které působí také protizánětlivě. Zbytek už chce jen čas.

Zdroj: VeryWellHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články