Titulek, který může na první pohled vypadat poněkud bulvárně, realitu popisuje velmi výstižně. Dva nově objevené druhy hub jsou schopné napadnout živé mouchy. Na tom by nebylo nic divného, houby však tyto mouchy doslova požírají zaživa, zatímco je využívají k tomu, aby šířily jejich spory na další potenciální oběti.
Pokud vám tohle chování zombie nepřipomíná, pravděpodobně nemáte příliš fantazie. Toto zvláštní chování zatím biologové úspěšně popsali u těchto nových druhů hub:
- Strongwellsea tigrinae
- Strongwellsea acerosa
Dva druhy napadených much
Biologům se zatím podařilo zaznamenat a zdokumentovat, že houby napadají druhy Coenosia tigrina a Coenosia testacea, které žijí v subarktických oblastech. Tyhle druhy se ovšem od much, které známe ze střední Evropy, příliš neliší, a tak je možné, že obě houby jsou potenciálně nebezpečné i pro další druhy much.
Proces zombifikace
Houby napadeným mouchám zaživa vyžerou jeden či více otvorů na těle. Z těchto otvorů potom doslova a do písmene odpadávají shluky oranžových spor, které se zde postupem času nakumulují. Infikovaná moucha je během tohoto bolestivého procesu naživu, díky čemuž se houby snadno šíří. Zatím není známo, zda houby vylučují nějaké látky, které ovlivňují chování much, a případně na jakém principu tyto látky fungují. Podle všeho však k nějaké podobné interakci mezi napadenou mouchou a houbou docházet musí.Houba mouchu prorůstá tak, aby moucha dokázala navzdory utrpěným zraněním létat co nejdéle. A aby se, pokud je to možné, setkala s co největším množstvím dalších much či jiného hmyzu, který by se mohl stát dalším hostitelem těchto invazivních druhů hub. Nakonec však houba přeci jen proroste celou mouchou tak, že svou oběť zahubí. Moucha pak zkolabuje a z torza jejího těla se vyvalí nové spory hub, a to v několika vlnách, které spory úspěšně rozpráší do okolního prostoru.