Stejně jako jsou činky závažím pro svalstvo celého těla, jsou různé rébusy cvičením pro mozek. Vyzkoušejte třeba hledání rozdílů ve společnosti kachen.
Kachna je jméno hned pro několik druhů vodních ptáků. Najdete je všude po celém světě kromě Antarktidy. Ačkoli patří do stejné rodiny jako husy a labutě, jsou o něco menší a mají také kratší krky. Tito ptáci jsou většinou vodní, najdete je tedy jak ve sladké vodě, tak i na moři. Většina lidí se s nimi někdy v životě setká, ať už na farmě, nebo na jezírku ve volné přírodě. Jsou to fascinující tvorové s jedinečnými vlastnostmi, o kterých asi nemáte ani tušení.
Odlišnost přírody a vesnice
Může opravdu překvapit, že kachny mají svého druhu přízvuk. Pokud byste srovnali ty z venkova a města, budou městské hlasitější. Mláďata se však naučí navzájem komunikovat už ve vajíčku. To vede ke snaze vylíhnout se ve stejný čas. Tito vodní ptáci mají obvykle vynikající zrak, hlavně na dálku. Dohlédnou mnohem dál než lidé. Jejich oči se také pohybují nezávisle na sobě. Pečlivě si prohlédněte následující dvojici obrázků. Kolik rozdílů najdete mezi dvěma kachními kresbami? Ale pozor, časový limit je 20 vteřin.
U některých lidí se říká, že musí spát s jedním okem otevřeným – to platí i pro kachny. Je to jejich základní obrana před predátory. Kachní zobáky jsou tvrdé, ale zároveň velmi citlivé a vybavené množstvím receptorů. Podobají se tak do značné míry našim dlaním či konečkům prstů. Ostatně zobák nemá ani svůj tvar bezdůvodně. Ploché zobany slouží ke konzumaci rostlinné stravy, zatímco ty špičaté jsou určeny k lovení ryb. Všemocná příroda.
Oblíbená barva a abstraktní myšlení
Kachny dovedou bez potíží plavat, i když je venku opravdu zima. Cévy v jejich nohách jsou totiž velmi blízko u sebe, což brání tepelným ztrátám. Zní to neuvěřitelně, ale kachny dovedou myslet abstraktně. Konkrétně si vytváří a také pamatují vztahy mezi některými objekty, což dokazuje chápání zákonitostí. Podle několika výzkumů dokonce tito ptáci vykázali preference v barvách, hlavně v zeleném a modrém spektru. Takže kachny s vkusem?
Stejně jako u dalších vodních ptáků jsou jejich těla plná svaloviny. Už jen těch 12 000 samostatných svalů, které kontrolují a ovládají křídla, stojí za pozornost. Používají je také k jejich složení, potápění se pod vodu, ukazují s jejich pomocí emoce a regulují tělesné teplo. Samičky a kachňata vytváří ze světlého a tmavého peří vzorce, které jim pak zakrývají oči. To je schová před predátory, ale jedinci jejich druhu je bezpečně poznají.
Další návyky a řešení hlavolamu
Vodní ptáci stáli za vznikem zlaté horečky. Ptáci totiž jedí kameny, štěrk i písek, aby rozmělnili tuhé jídlo ve svém žaludku. Zlatá horečka vypukla v Nebrasce, když lovci našli v kachním žaludku kousky zlata. Některé kachny praktikují podobné chování jako kukačky. Samička prostě snese vejce do hnízda jiné samičky stejného druhu. Pokud stále tápete a nemůžete se dopočítat rozdílů, tady je očekávané řešení dnešní hádanky.
Divoké kachny mívají vejce zpravidla oplodněné více samci najednou. Podle biologů to zvyšuje šanci úspěšného oplodnění a přináší také vyšší genetickou variabilitu. Všechny kachny se umí ponořit po vodu, některé druhy jsou však v potápění lepší než jiné. Mistry pod vodou jsou dlouhoocasé kachny, které se potopí až do neuvěřitelných 75 metrů pod hladinou. V roce 1940 se v Louisianě vyskytlo největší „setkání“ kachen, bylo jich asi 8 milionů.