Klíč od auta má skrytou funkci, která může svého majitele zachránit v prekérní situaci

Klíče od vozu se během let staly prakticky součástí našich těl. A to do té míry, že jim nevěnujeme přílišnou pozornost mimo zcela konvenční využití.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Tento kus tvrdého plastu s kovovým ovladačem od vozu ale dovede být užitečný ve více ohledech, než asi tušíte. Klíčenka komunikuje s autem pomocí radiofrekvence, takže k otevření nepotřebujete klasický kovový klíček. Cvaknutí klíčků v zámku se tak stalo ve většině případů zvukem minulosti. Ukazuje se však, že tímhle využití klíčenky rozhodně nekončí. Má ještě další funkce a vliv na části auta, které by vás možná ani nenapadly.

Skrytý klíč

Klasickému klíči ovšem neodzvonilo, v klíčence se přes veškerou elektroniku stále skrývá. Někdy se dá vytáhnout jako samostatná součástka, jindy je vyklápěcí. Ale proč, když odemykáte elektronicky? Jde o nouzové řešení pro případy, kdy obvody selžou.

Nastartujte auto na dálku

Některé modely vozů dovolují nastartovat na dálku jen pomocí klíčenky. To se hodí zvláště v mrazivých dnech, když chcete auto před jízdou trochu zahřát. Jak uvádí Consumer Reports, prostě pátrejte po tlačítku s kruhovou šipkou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Klíčenka a stažení okének

Věděli jste, že klíčenku můžete použít i na trochu toho větrání? Podle webu HuffPost lze takto v mnoha vozech stáhnout všechna 4 okna najednou. Zkuste dvakrát stisknout tlačítko otvírání vozu a podruhé ho podržet déle, dokud nebudou všechna dole.

Ovládání či složení zpětných zrcátek

Jestli jste se zrovna pracně vecpali do těsného parkovacího prostoru, můžete pomocí klíčenky zajistit bezpečí i vašim zpětným zrcátkům. Pokud to váš vůz nedělá automaticky při zamykání, zkuste držet tlačítko pro zamknutí po dobu 10 vteřin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Otevírání kufru

U starších modelů bylo i na takovou operaci potřeba použít klasický mechanický klíč. Ty moderní už mají tlačítko, páčku či záklopku. Nebo můžete i kufr otevřít právě na dálku pomocí klíčenky.

Startování pomocí klíčenky

Startování pouhým tlačítkem se stává stále běžnějším a toto řešení už má 62 % veškerých vozů – jak uvádí stránka Edmunds. Pokud si tuto možnost vyberete pro váš příští vůz, vaše klíčenka bude sloužit jako způsob startování i zastavení. A to tehdy, pokud je uvnitř vozu a vaše noha na brzdě. Hlavně ji nikdy nenechte samotnou v autě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak být s jejich asistencí v noci v klidu?

Prakticky u každého auta mají klíčky poplašné tlačítko. To spustí nouzové výstražné systémy, takže svůj vůz najdete i na tom nejpřeplněnějším parkovišti. V případě zcela opuštěné garáže to může i zahnat zloděje, kteří věnují vozu přílišnou pozornost, jak doporučuje RepairPal. Tato funkce se dá využít, i když je auto v noci doma. Když dosáhnou klíčky z vašeho nočního stolku, můžete je při podivných zvucích zvenku použít k vyplašení vetřelců.

Nastavení sedačky

Půjčili jste vozidlo nějakému obrovi, nebo naopak drobné dámě? Některé modely vám dovolí uložit nastavení sedačky „do paměti“. Každé klíčky mají přidělené určité číslo, takže když nasednete, systém ví, kdo zrovna řídí. Tam si můžete stanovit svoje preference a vydat se na cestu.

Parkování v malých prostorách

Tohle platí dle Business Insideru hlavně pro Tesly. Už nikdy nepoškrábete ani sebe, ani vedlejší vůz. Klíčenky Tesly dovolují zaparkovat v těsném prostoru, aniž by byla nutná přítomnost řidiče.

Kde jste klíčky od auta naposledy zapomněli?

Zdroj: RD
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články