Nový hydrogel má šanci stát se doslova zázračným materiálem. Díky schopnosti ihned uzavírat rány zachraňuje životy na bojišti

Pro zraněné vojáky v poli je kontrola krvácení rány zcela klíčovým opatřením. Právě to většinou rozhoduje o životě či smrti, málokdy však této situaci přejí okolnosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nepřítel pokračuje v palbě, kolem není sterilní prostředí a okamžitý zásah zdravotníka je často zcela nemožný. Právě tyto události má vyřešit inovativní hydrogel vytvořený vědci z Terasakiho institutu. Tyto materiály jsou řetězci molekul se schopností uchovat velké množství vody. Obecně jde o něco jako moderní zázračné materiály, které prokázaly funkčnost v mnoha rovinách. Kupříkladu dovedou fungovat jak pancíře.

Hydrogely všude kolem nás

Lze je také využít jako okenní krytinu (která ochlazuje budovy), k získávání vody ze vzduchu nebo v medicíně. Tam se dosud uplatnily coby výplň poškozených míšních plotének, těsnění řezů v trávicím traktu nebo jako mozkové implantáty. Stejně tak mají místo jako abtibakteriální obvazy. Vynikající okolností je to, že k utěsnění rány hydrogelem stačí jen teplo těla. Dle vědců z Institutu v Los Angeles byl dosud problém hlavně v rychlosti použití.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přes svou kvalitu totiž nebyly obvazy schopny zajistit „rychlou léčbu citlivou na teplotu způsobem, který by šlo kontrolovat“. Právě proto je roztok Tarasakiho pracovníků, který kombinuje krevní koagulant s teplotně citlivým polymerem, tak průlomový. Už s ním provedli několik experimentů. Například nasimulovali průtok krve sérií injekčních stříkaček držených v těle při teplotě lidské krve. Pak také nařezali myším játra, aby vykrvácely.

Snadno použitelný i odstranitelný

V obou těchto případech ovšem hydrogel po kontaktu s ránou ztuhl a stal se tak velmi účinnou „zátkou“. Přitom ho následně šlo odstranit pomocí normálního studeného fyziologického roztoku, aniž by došlo k obnovení krvácení. Právě toto řešení by podle badatelů mělo ideálně fungovat na bojišti i v dalších kritických podmínkách. Může tedy v mnoha případech zachraňovat životy vojáků a dalších lidí čekajících na pomoc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak totiž potvrzují statistiky z let 2001–2011, celých 87,3 % úmrtí vojáků na bojišti nastává právě před odvozem raněných do nemocnic. Jde přitom o zranění, která je možné normálně ošetřit, jen se voják k lékaři nedostane včas. A tragických 90 % této skupiny zemřelo na krvácení, které je možné tímto gelem zastavit. Významně tak zvýší přežití a současně – jak Tarasakiho institut potvrdil – splňuje veškeré požadavky na bojové použití.

Jaké podmínky jsou nutné pro vojenský materiál?

  • Rychlá a dostatečná hemostáza u široké škály poranění a ran.
  • Trvalá hemostáza po několik hodin i v situacích opožděné evakuace.
  • Snadné odstranění obvazu bez ponechání stop v ráně.
  • Možnost ovládání laikem, který byl nebo nebyl proškolen.
  • Snadná výroba materiálu a jeho sterilizace za nízkou cenu.
  • Možnost skladování s prodlouženou stabilitou i v klimatických extrémech.
  • Dobrá biokompatibilita materiálu bez vedlejších účinků.

Vědci se však stran hydrogelu neomezují pouze na jeho vojenské využití, jakkoli velmi užitečné a žádané. Podle jejich stanoviska lze gel použít i na normální každodenní zranění, například silně krvácející řezné rány. Krom toho se touto látkou dají obohatit i již existující léky a další zdravotnické materiály. Výsledkem by bylo lepší hojení i mnoha dalších nesnází, které člověka provázejí.

Jakou zdravotní pomůcku považujete za nejšikovnější?

Zdroj: NCBI
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články