Speciální munice dokáže proměnit protitankový granátomet RPG-7 ve velmi účinnou zbraň v boji proti pěchotě

Ačkoli jsou RPG-7 zbraní proti obrněným cílům, existují pro ně i specializované granáty. Ukrajina má například střelivo z Bulharska určené proti pěchotě.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jednou z nejrozšířenějších zbraní na světě a ve velkém počtu zastoupenou i v ukrajinském konfliktu jsou proslulé sovětské protitankové granátomety RPG-7 a jejich odvozeniny. Ačkoli jde primárně o zbraň určenou k útokům na obrněné cíle, používá se i jinými způsoby. Její raketově poháněné granáty dokázaly v minulosti sestřelit třeba vrtulníky. Existuje do nich i munice jiná než protipancéřová, Ukrajina má k dispozici například protipěchotní granáty z Bulharska.

Granátomet RPG-7 je jednoduchý a účinný

Reaktivní protitankový granátomet RPG-7 je již hodně starý systém, do výzbroje se dostal v roce 1961. Tvoří ho vlastně odpalovací trubice, do níž se zasouvá raketově poháněný granát. Po jeho odpálení běží pohon několik sekund, granát je stabilizován výklopnými křidélky. Zbraň se dostala do výzbroje desítek států, pro svoji jednoduchost bývá často používána i různými povstalci. Její hlavní municí jsou kumulativní náboje, ale postupem času vznikly i další druhy.

Jedním z nich jsou granáty OG-7B určené na boj s pěchotou. Mají ráži jen 40 milimetrů, nemají tedy charakteristický baňatý tvar vystupující z odpalovací trubice jako u většiny používané munice do RPG-7. Jde o explozivní munici schopnou v místě dopadu vytvořit mrak střepin. S přesným mířením lze tento typ granátu odpálit do vzdálenosti 170 metrů, ale při střelbě obloukem je granát schopen doletět až na kilometrovou vzdálenost.

Bulharský granát tvoří mnoho úlomků

Ukrajina má podle všeho k dispozici bulharský derivát této protipěchotní munice označovaný jako OGi-7MA. Ve své třídě je považovaná za absolutní špičku, je schopná v místě dopadu vytvořit mrak skládající se z 1 250 střepin. Podle dostupných údajů se zdá, že tyto granáty ukrajinská armáda měla k dispozici již v roce 2019, kdy bulharskou munici nakoupila prostřednictvím polského dodavatele.

Bulharsko má velmi silný zbrojní průmysl vyrábějící munici do zbraní sovětského typu a OGi-7MA nejsou jediné granáty do RPG-7 z Bulharska ve válce, Ukrajinci používají i bulharské RTB-7MA. V tomto případě jde o termobarickou munici určenou hlavně proti pěchotě, ale ukryté v zákopech nebo různých bunkrech. Konstrukce nespoléhá na výbuch explozivní hlavice a střepiny, ale na účinek zapáleného mraku hořlaviny, vytvářející nejen velký žár, ale i silný podtlak trhající vnitřní orgány člověka.

Jak důležitá podle vás je munice z Bulharska pro Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články