Výkonný satelit na oběžné dráze vidí až do vašeho obýváku

Americká firma Capella Space vypustila na oběžnou dráhu Země výkonný satelit využívající technologii podobnou rentgenu. S touto technologií satelit prohlédne skrz mraky, mlhu, ve výjimečných případech ale i zdi budov.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ostré snímky ve dne i v noci

Výhoda satelitu spočívá především v jeho vysokém rozlišení a extrémně silném signálu 9,65 GHz. Tento signál funguje na podobném principu jako echolokátor u delfínů. Paprsek signálu vyslaný na svůj cíl se od něj odrazí a satelit ho následně zpracuje.

Zatímco běžné satelity fungují na principu standardního zpracování obrazu a využívají objektivy pracující se světlem, satelit firmy Capella Space světlo nepotřebuje. Silný signál a využitá technologie představuje vlastní světelný zdroj, který prohlédne skrz mraky, mlhu a ve výjimečných případech i zdi.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Satelit umí unikátně ostré snímky

Firma tuto technologii využila po analýze meteorologických dat. Tato data zjistila, že zhruba 75 % zeměkoule je v jakoukoliv denní dobu skryto objektivům běžných satelitů. Viditelnost běžných satelitů omezují jevy jako:

  • oblačnost,
  • tma,
  • mlha
  • a kouř.

Soukromí na úkor vědeckým pokrokům

Firma řeší také otázku soukromí a jeho zbytečného narušení. Podle slov vedení firmy se jedná o zásah do soukromí, jednotlivé poznatky a nová technologie nám ale umožní zkoumání planety Země v úplně jiném světle. Firma také podléhá legislativním omezením v USA.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Unikátní technologie snímkování

Satelit slouží ke snímání soukromým i vládním objektům. Objednání snímku vlastního domu jsou dostupné pro kohokoliv. Hlavním zákazníkem firmy Capella Space jsou vládní agentury sledující pohyby nepřátelských vojsk a pohyb na letištích. Technologie satelitu odhalí i letouny nebo techniku skrytou pod kamufláží.

Dalším velkým zákazníkem firmy jsou vědci a výzkumníci. Díky vyspělé technologii satelitu přesně vysledují například odlesňování amazonských pralesů, které je vzhledem k oblačnosti nad Amazonií velmi těžké odhalit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články