Z kómatu se probudil po 19 letech. Vědomím byl ale stále v roce 1984, kdy do něj po nehodě upadl

Kóma znamená v řečtině hluboký spánek. V lékařství jde o těžký stav bezvědomí, kdy postižený nereaguje ani na interakci, ani na jakékoli bolestivé podněty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Terry Wallis žil na plošině Ozark a 11. června roku 2003 se probral poté, co strávil 19 let v kómatu. Narodil se 7. dubna 1964 v Arkansasu Angilee a Jerrymu Wallisovým. Asi 6 týdnů před svou nehodou se stal otcem, když jeho žena Sandi porodila dceru Amber. Do kómatu se dostal během těžké dopravní nehody, když jeho náklaďák spadl z malého mostu poblíž Stone County. Nehoda z 13. července 1984 stála také život jednoho z jeho kamarádů.

Postižení a pečovatelský dům

Pick-up byl nalezen převrácený na střechu ve vyschlém korytu řeky. Wallis s ním prorazil zábradlí a spadl z výšky 7,6 metru. Při nalezení nereagoval, nemohl se hýbat, ale dýchal. Zůstal jako kvadruplegik v pečovatelském domě Mountain View. Během let po nehodě se kóma stabilizovalo na stav minimálního vědomí, podle lékařů šlo ale o trvalý stav. Terry takto zůstal až do 13. června 2003 (ano, taky pátek 13.), kdy se probudil v nemocniční posteli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně pronesl svá první slova. Jeho dceři bylo v tu dobu 19 let. Jeho žena ji sama vychovávala po téměř dvě dekády, jeho rodiče byli stále naživu. Když se ho sestra zeptala, kdo je žena, která k němu jde, odvětil „máma“. Jeho druhé slovo bylo „Pepsi“. Rychle následovalo „mléko“ a druhý den už Terry mluvil, jako by se nikdy nic nestalo. Jediný problém tak byl, že Terry byl stále vědomím v roce 1984.

Stále žil v původním roce

Ptal se po svých prarodičích, kteří ale už oba zemřeli. Stále se odkazoval na Ronalda Reagana jako prezidenta. Pamatoval si telefonní číslo do svého starého domu, které všichni kolem už dávno zapomněli. Naprosto ho šokovala skutečnost, že SSSR už není nepřítel a že padla berlínská zeď. Svaly mu atrofovaly, postupně ale prošel omezenou rehabilitací. Vrátila se mu tak dovednost pohybovat některými části těla a také komunikovat s okolím.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zůstal ovšem postižený následky zranění, která utrpěl při původní nehodě, včetně poruchy řeči. Byl také předmětem speciálu pořadu BodyShock v roce 2005 jako „Muž, který spal 19 let“. Program zahrnoval i renomované vědce včetně Dr. Caroline McCagg, vedoucí lékařky JFK centra pro úrazy hlavy v New Jersey. Neuropsycholog Dr. Joe Glacino podotkl, že Wallisův mozek si udržel hodně informací z doby úrazu, ale prakticky žádné pozdější.

Mozek spojuje neurony

Ztratil totiž schopnost ukládat nové vzpomínky a v podstatě tak trpěl amnézií. Neurolog Dr. Martin Gizii pak uvedl, že v důsledku poškození nebyl schopen převádět nové zkušenosti do vzpomínek. Wallisův mozek byl prozkoumán novými technologiemi na Weill Cornell Medical College. Na tomto základě vznikla hypotéza, že mozek opět spojuje nepoškozené neurony a vytváří i nová spojení v oblastech, které byly úrazem poškozeny.

Lékaři ale stále diskutují o povaze samotného kómatu. U pacientů, kteří zůstávají v bezvědomí po mnoho let, se hovoří o vegetativním stavu. A je velmi neobvyklé, když se po tak dlouhé době probudí. Dohady vzbudilo také načasování. Jednoduše proto, že auto havarovalo v pátek 13. a o 19 let později se Wallis probudil v totožný den. Nejen jeho otec Jerry to prohlásil za nadmíru podivné.

Jaké nejdelší bezvědomí jste zažili?

Zdroj: AnomAlien
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články