Slovensko vyvinulo moderní samohybnou houfnici Zuzana 2, která se vyrovná jakékoli západní zbrani. Svoje schopnosti prokazuje i v bojích na Ukrajině.
Československý zbrojní průmysl přišel na začátku 80. let s projektem revoluční samohybné houfnice na kolovém podvozku s názvem DANA. Po rozdělení Československa v rozvíjení celého konceptu pokračovala slovenská firma KONŠTRUKTA – Defence. Vzhledem ke vstupu Slovenska do NATO se z původní sovětské ráže pochopitelně přeorientovala na běžnou alianční ráži. Nakonec v roce 2008 spatřil světlo světa prototyp, který se stal základem současné moderní houfnice označované jako ShKH Zuzana 2.
Věž houfnice Zuzana 2 je na podvozku Tatra
Konstrukce se v mnohém inspiruje původní houfnicí DANA. Jde tedy o věžový dělostřelecký systém umístěný na podvozku nákladního automobilu. V tomto případě jde o český podvozek Tatra 815 8×8 s pancéřovanou kabinou pro osádku chránící proti střelbě z ručních zbraní a dělostřeleckým střepinám. Houfnice je vybavena automatickým nabíjením, i když v případě nouze může obsluha použít i nabíjení manuální.
Zuzana 2 využívá moderní dělo ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží, což jsou hodnoty shodné s těmi nejmodernějšími houfnicemi zavedenými ve výzbroji zemí NATO. Maximální dostřel zbraně s běžnou municí je 41 kilometrů, s raketově poháněnou pak 51,5 kilometru. V zásobníku automatického nabíjení je 40 projektilů a potřebné hnací náplně pro ně. Dělo je schopné střílet rychlostí až 6 ran za minutu, v případě manuálního nabíjení 2 rány za minutu.
Zuzana 2 je mimořádně přesná
Houfnice Zuzana 2 je vybavena moderním systémem řízení palby umožňujícím vysokou přesnost. Je také schopná střílet ve speciálním módu, kdy jsou projektily odpálené pod různými úhly a na místo dopadnou v jednom okamžiku. Systém se také testuje, aby byl schopen vystřelovat přesně naváděnou munici typu Vulcano od společnosti Leonardo umožňující zaměření buď za pomoci GPS, nebo laserového paprsku, což by ještě posílilo schopnosti zbraně.
Dělostřelecký systém Zuzana 2 je ve výzbroji slovenské armády, ta si objednala 25 kusů, v soutěži české armády ale neuspěl. Nejméně 8 kusů houfnic pak Slovensko již poslalo na Ukrajinu. Dalších 16 houfnic by KONŠTRUKTA měla pro Ukrajinu vyrobit, jejich produkci by mělo uhradit Německo, Dánsko a Norsko. Na základě velmi pozitivních zkušeností z boje nyní Ukrajina se Slovenskem jedná o objednávce dalších 11 kusů. Podle dostupných údajů v bojích ukrajinská armáda již minimálně jednu Zuzanu 2 ztratila.