Dne 11. září 2001 se stalo něco, po čem se dá naprosto jistě říct, že svět už nikdy nebude stejný. Skončily sny o trvalém míru a nastala éra systematické války proti terorismu.
Dvě osobní letadla byla unesena členy teroristické organizace al-Káida a narazila do věží Světového obchodního centra, dominant New Yorku. Prakticky ještě tentýž den byl internet zaplaven kromě tisíců fotek a videí také vlnou konspiračních teorií. Jejich autoři obvykle tvrdí, že za událostmi byl tajný postranní motiv. Dohadům a tvrzením pak dominovala verze, že za celým útokem stála americká vláda, čemuž má nahrávat mnoho okolností.
Den, kdy se celý svět změnil
Již v den útoku se objevily skeptické hlasy, že americká vláda i média skrývají skutečnou verzi událostí. V dalších letech komunita teorií o 9/11 vyrostla prakticky v subkulturu. Jádrem je přesvědčení, že političtí i vojenští vůdci USA o plánovaném útoku nejen věděli, ale hlavně ho nechali proběhnout zcela záměrně. Podobné teorie padaly i stran útoku na Pearl Harbor. Případně to neudělala al-Káida, ale přímo vláda či další vlivné organizace, lhostejno jaké.
Cílem bylo legitimizovat logicky vyplývající novou válku na Blízkém východě. Potlačení teroristů byla bezchybná záminka. Snaha získat kontrolu nad populací však není poslední úvahou. Pod záminkou ochrany je o hodně snazší přesvědčit občany o nutnosti toho, že jim někdo odposlouchává telefony, sledují je kamery na ulici a někdo s nimi i v supermarketech manipuluje pro své vlastní zájmy. Nejvíce dohadů se ovšem objevilo stran povahy obou explozí.
Je možné detonovat „Dvojčata“ zevnitř?
Ve skutečnosti se nemělo jednat o útok letadlem, ale o řízenou explozi. Uvnitř obou budov byly údajně umístěny bomby. Vychází to z předpokladu, že tryskové palivo není dost horké na roztavení ocelové konstrukce budov. Odborníci však prokázali, že oba nárazy byly schopné Dvojčata svrhnout. Náraz totiž poškodil izolaci, která ocel před žárem chránila. Mnoho vnitřních sloupů bylo zničeno a nebylo potřeba tavit rámy, aby budova spadla.
Letadla navíc do budov narazila pod úhlem, takže popsaný efekt zasáhl několik pater najednou. Jakmile došlo k jejich narušení a zhroucení, horní patra zkrátka klesala dolů. Podobně to bylo se zřícením World Trade Center 7. Jde o sousední budovu, která nebyla zasažena letadly, ale zapálily ji trosky padající ze Severní věže. To způsobilo prudký požár. Technicky jde o první budovu tohoto typu, která se zřítila důsledkem požáru. V roce 2017 to potkalo i Plasco v Teheránu.
Smskování z paluby a udržení konspirace
Příznivci teorií si také všimli, že cestující v unesených letadlech informovali své příbuzné, přestože telefony v takovém provozu používat nelze. Nicméně je to možné během letu nízko nad městem. Hovory spojovaly služby Aurfone nebo Air One, které umožňují právě nerušenou komunikaci komukoli ze vzduchu. Rozsáhlá série atentátů, podvodů či utajování mnoha skutečností by v první řadě ohrozila americkou vládu i agenturu CIA.
Akce tohoto rozsahu by musela zahrnovat ohromné množství lidí, techniky a vzájemné koordinace. Je prakticky vyloučeno, že by naprosto nikdo z nich takovou věc neprozradil. Stejně tak je velmi pochybné, že by administrativa George W. Bushe takovým způsobem zabila tisíce nevinných občanů. Nicméně konspirační teorie ohledně této události se drží a jakékoli vysvětlování jejich zastánce spíš udržuje v přesvědčení, že „pravda je tam venku“.