Hubnutí bez námahy: Nově vyvinutý mikročip funguje na principu stimulace nervů

Jakmile potřebuje zhubnout opravdu obézní člověk, provedou lékaři někdy žaludeční bypass. To je ovšem vždycky rizikový postup a celkově složitý operační zákrok.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nově vyvinutý implantát slibuje dle tvrzení vědců srovnatelné výsledky, ale s mnohem nižším rizikem a také celkovým úsilím. Zařízení má tvar lopatky a vyvinula ho Texas A&M University pod vedením profesora Sung Il Parka. Je dlouhé asi 1 cm, na ohebném konci má mikroskopické LED diody, základnu tvoří spirálovitá anténa a několik mikročipů. Konstelace dovoluje aparátu přijímat radiové vlny, které mění v elektřinu a napájí diody.

Problém, kterým trpí lidé celého světa

Obezita je nejen ve Spojených státech jedním z hlavních zdravotních problémů. Obvyklými metodami při boji s ní jsou diety, cvičení nebo riskantní operace zahrnující bypass žaludku. Což je ale jen konečné řešení v případě, že už nepomáhá nic jiného. Právě v zájmu hledání nových cest vytvořili badatelé z Texaské univerzity jednoduše voperovatelný mikročip. Toto zařízení má v člověku simulovat pocit sytosti, i když má prázdný žaludek.

Miniaturní implantát stimuluje pomocí světla nervy, které předávají informace o sytosti do mozku a následně omezují příjem potravy. Řešení na tomto principu již existují, potřebují ale vnější napájení. Případně fungují bezdrátově, ale opět na baterie. Tento implantát lze ovládat na dálku, například aplikací v mobilním telefonu. Jde tak o řešení stejného postupu, ale v mnohem příjemnější a použitelnější variantě. Navíc s mnohem nižšími riziky.

Oklamání mozku, ovládání telefonem

„Chtěli jsme vyrobit zařízení, které nejenže vyžaduje minimální chirurgické zákroky, ale současně také stimuluje nervová zakončení žaludku,“ vysvětluje Dr. Park. „Toto může hodně pomoci lidem, kteří by jinak potřebovali invazivní operace žaludku.“ Při poměrně jednoduchém zákroku se implantát zavede do žaludku, kde je ukotven kousek od nervu vagus. Právě ten dovoluje mozku komunikovat s různými orgány včetně žaludku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když externí zdroj vyšle signál adekvátní frekvence, implantát ho přijme a rozsvítí své diody. Světlo stimuluje nervové zakončení a mozek dostane signál „plnosti“. Pacient necítí hlad, bude tudíž méně jíst. Nejde přitom o jediné řešení, které se snaží o energetickou soběstačnost. Například vědci z University of Wisconsin–Madison vytvořili ještě podobnou verzi. Jde o bezbateriový implantát napájený pomocí pohybu břišních svalů.

Jaká metoda vám nejvíce pomohla zhubnout?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články