Ruské vrtulníky Mi-28 mohou nést až 16 protitankových raket. Budou s nimi ale muset do prostoru bojiště a obstát hlavně proti zbraním typu MANPADS.
Jako jedna z nejefektivnějších zbraní proti tankům se za poslední desetiletí ukázaly bitevní vrtulníky s řízenými protitankovými raketami. Například americké Boeing AH-64 Apache se osvědčily při bojových operacích v Iráku. I Rusko vyvinulo vrtulníky s podobnými schopnostmi a silným pancéřováním. Jedním z nich jsou Mil Mi-28 Havoc, respektive jejich nejnovější varianta NT. Nasazena prý má být proti západním tankům na Ukrajině.
SSSR chtěl vrtulník menší než Mi-24
Sovětský svaz měl od 70. let bitevní vrtulník Mil Mi-24 Hind, ale vlastně se nejednalo o klasický bitevní stroj, protože v něm byl i prostor pro přepravu výsadku, což ale znamenalo nárust velikosti. Proto konstruktéři začali uvažovat o novém stroji s menší velikostí, pracovat na něm začali v roce 1980. Zcela se myšlenky přepravního prostoru nezbavili, značně ho však zredukovali. Sloužit měl ne pro výsadek, ale pro záchranu sestřelených pilotů. Dovnitř se vtěsnají maximálně 3 osoby.
Vývoj probíhal celá 80. léta. V SSSR a později v Rusku pracovala dále konkurenční společnost Kamov na helikoptéře Kamov Ka-50, později Ka-52 a převládal názor, že Mi-28 nebude konkurenceschopný. Mil ale nakonec v 90. letech přišel s lepší verzí N a ta byla po dlouhých peripetiích v roce 2006 zařazena do výzbroje. V roce 2016 pak začaly státní zkoušky další modernizované verze NV s novými motory, vyšší rychlostí, moderním radarem nebo vylepšeným řízením palby.
Vrtulník Mi-28 je i přes zmenšení poměrně robustní stroj. Je přes 17 metrů dlouhý a jeho prázdná hmotnost dosahuje 8,59 tuny. Pohání ho dvojice motorů a dosahuje rychlosti 320 kilometrů v hodině, dosah stroje je 435 kilometrů a vystoupá do výšky 5 700 metrů. Má štíhlý trup, aby bylo obtížné ho zasáhnout, a relativně silné pancéřování kokpitu i velmi odolné rotory. Osádku tvoří pilot a operátor starající se o zaměřování zbraní.
Vrtulník Mi-28 nese 16 protitankových střel
Právě zbraně mají být další silnou stránkou vrtulníku. Má v přídi dělo Shipunov 2A42 ráže 30 milimetrů se zásobou 250 nábojů. Jeho hlavní protitankovou zbraní je ale 16 protitankových radiově řízených střel 9M120 Ataka. Jde o ruský ekvivalent amerických střel AGM-114 Hellfire. Jejich dosah je u nových verzí 8 až 10 kilometrů a mají tandemovou hlavici se schopností prorazit pancíř o síle 800 milimetrů RHAe. Kromě toho může vrtulník nést i různé typy neřízených střel či přídavné kanony.
Helikoptéry Mi-28NV mají bezesporu schopnost tanky včetně západních zničit. Ovšem podle dostupných údajů přesnost střel Ataka na vzdálenost delší než 4 kilometry výrazně klesá, vrtulníky se tedy musí přiblížit relativně blízko. Tím se ale budou vystavovat nebezpečí sestřelení, protože ukrajinští vojáci jsou vybaveni vysokým počtem protiletadlových přenosných systémů MANPADS, jako je FIM-92 Stinger. Proti vrtulníkům jsou vysoce efektivní a Ukrajině se již řadu Mi-28 nebo Ka-52 podařilo sestřelit.