Masakr v Mnichově ukázal, že teroristé se neštítí ničeho. Německá policie nebyla na možnost útoku na olympioniky připravena

Události z Mnichova roku 1972 přinesly šok a přiměly do budoucna zvýšit bezpečnostní opatření olympijských her a zřídit speciální protiteroristické jednotky.

i Zdroj fotografie: Uživatel ProhibitOnions / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Olympijské hry většinou bývají oslavou sportu, i když někdy je pořádající země využívá i k politické prezentaci. Ovšem v roce 1972 se během letní olympiády v Mnichově stalo něco, s čím do té doby nikdo nepočítal. Teroristické komando palestinských radikálů zaútočilo na izraelské sportovce a zajalo je. Po neúspěšném pokusu o vyjednávání na ně německá policie zaútočila a akce skončila masakrem.

Teroristům stačilo jen přelézt plot

Zaútočit na izraelské sportovce se rozhodla teroristická skupina Černé září. Vybrala osm dobrovolníků a poslala je na speciální výcvik do Sýrie a Libye. Věděli, kde izraelští sportovci budou bydlet, měli i klíče, automatické pušky, pistole a granáty. Nakonec 5. září 1972 převlečení do tepláků překonali drátěný plot – bezpečnostní opatření byla minimální – a dostali se do ubytovny izraelských sportovců.

Ne vše šlo zcela podle plánu, během přepadení museli dva členy izraelského týmu zastřelit, ale nakonec se jim podařilo 9 izraelských sportovců, trenérů či rozhodčích zajmout. Několika dalším se ale díky hluku i odporu jiných podařilo uprchnout a zalarmovat německé policisty. Na něco takového ale bavorská policie zjevně nebyla připravena, její členové obklíčili budovu a začalo vyjednávání. Údajnou pomoc izraelského protiteroristického komanda mělo Německo odmítnout.

iZdroj fotografie: Uživatel ProhibitOnions / Creative Commons / CC BY-SA

Požadavky radikálů byly jednoznačné. Propuštění 234 většinou arabských vězňů držených ve věznicích v Izraeli a dvou příslušníků německé teroristické Frakce Rudé armády vězněných v Německu. Izrael ale jakékoli jednání s teroristy odmítl. Němečtí policisté se pokoušeli zaujmout výhodné pozice v okolí budovy, ale jejich pokusy teroristé i díky televizi odhalili. Nakonec začali požadovat letadlo a odlet do Egypta nebo Maroka.

Amatérský zásah německých policistů

Německé orgány kývly, i když nebyly ochotny je nechat odletět. Během noci poslaly dva vrtulníky, aby teroristy a rukojmí odvezly na letiště. Zde pak měli zaútočit odstřelovači. Bohužel jich bylo málo, nebyli dostatečně vycvičení a vybavení. Celý plán útoku dnes odborníci hodnotí jako naprosto amatérský a nedostatečný. Nakonec se na letišti strhla přestřelka, ve které bylo všech 9 rukojmí zabito, zahynul i jeden policista a pět únosců. Tři nakonec zatkla německá policie.

Přeživší teroristy německá policie sice zadržela, ale když o několik týdnů později unesli jejich spolubojovníci německé dopravní letadlo, Německo je propustilo na svobodu a mohli odcestovat do Libye. Po atentátnících pátrala izraelská tajná služba Mossad a dva z nich nakonec zabila, poslední se měl nadále ukrývat. Olympijské hry jsou od té doby mnohem silněji zabezpečeny a v Německu vznikla speciální protiteroristická jednotka, která později prokázala své kvality.

Proč nikdo nepředpokládal útok teroristů na sportovce?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články