Západní země se rozhodly poslat Ukrajině moderní tanky, ty ruské budou většinou výrazně převyšovat. Ovšem Rusko má stále mnoho vojáků.
Situaci na ukrajinském bojišti mohou v příštích měsících výrazně ovlivnit dodávky moderních západních tanků Ukrajině. Po spojencích je žádala delší dobu a nyní je jasné, že dostane nejen nejčastěji zmiňované Leopard 2, ale i americké A1M1 Abrams, případně jejich modernější verzi A1M2, britské Challenger 2 a možná i francouzské Leclerc. Ovšem třeba podle bývalého podplukovníka americké armády ve výslužbě Daniela Davise to stejně nemusí vést k porážce Ruska.
Ukrajinské tanky ruské stroje nepřevyšují
Výše zmíněné stroje jsou bezesporu lepší než tanky v současné výzbroji Ukrajiny. Ta se spoléhá především na své různě modernizované varianty tanků T-64 a T-80, ze zahraničí dostala hlavně tanky T-72, případně nějaké ukořistila Rusku. Její tanky se ale těm ruským nanejvýš vyrovnají a nejvyspělejší ruské modernizace (třeba T-72B3M) jsou přece jen lepší než ukrajinské zbraně, nemluvě o nejnovějších ruských tancích T-90M.
Naopak ten je asi jediným strojem v některých parametrech se rovnajícím západním tankům. Je sice o něco pomalejší než Leopard 2 nebo Abrams, ale má mít o něco větší dostřel, hlavně za použití řízených raket. Ovšem západní tanky mají být větší, a hlavně v přední části lépe pancéřované, mají velice kvalitní zaměřování a přesná děla. Co tato děla ve spojení s protitankovou municí umí proti sovětským verzím tanků, se nejlépe ukázalo v bojích s iráckými obrněnými divizemi.
Ovšem Davis upozorňuje, že ani sebelepší stroje nemohou válku vyhrát. Podle něho jsou stále rozhodujícím faktorem vojáci a lidská síla. Na to, aby Ukrajina porazila ruskou armádu, by podle něho potřebovala obrovskou sílu. Ačkoli ruské jednotky v bojích na Ukrajině utrpěly minimálně 3 velké porážky u Kyjeva, Charkova a Chersonu, ruská armáda rozhodně poražena není, o čemž mohou svědčit i její současné akce v okolí Bachmutu.
Rusko může znovu mobilizovat
Rusko se potýká s mnoha problémy, ale stále má lidské zdroje na to, aby svoje ozbrojené síly doplňovalo, a může spustit další vlnu mobilizace. I když je samozřejmě otázka, jak kvalitní výcvik vojáci dostanou a jaké vybavení pro ně bude k dispozici, Rusko rozhodně lidské a určitě nemalé materiální zdroje stále má. Ani velké ztráty během války dle všeho nepřiměly ruskou společnost svázanou různými restrikcemi k odporu k válce a je ochotná své syny na frontu nadále posílat.
Zdroje bezesporu má i Ukrajina, i když počet jejích obyvatel není tak vysoký a určitě také utrpěla nemalé ztráty. Vojáci mají motivaci k obraně vlasti a jsou si vědomi svých předchozích vítězství. Kromě materiální pomoci jich řada podstupuje nebo brzy podstoupí výcvik podle západních standardů. Každopádně pokud na bojišti nebo v politice některé ze zemí nedojde k neočekávané události, válka bude nejspíše ještě trvat dlouho.