Ukrajina získala kanadská obrněná vozidla Senator 4×4. V terénu jí dají velkou výhodu

Kanada patří k velkým podporovatelům Ukrajiny v její obraně proti ruské agresi. Dodávka nových obrněných vozidel posílí hlavně bezpečnost hranic.

i Zdroj fotografie: Ukrainian Border Guard
                   

Mimořádně vítanou pomoc dostává pohraniční stráž Ukrajiny od Kanady, protože obdržela nebo ještě obdrží celou stovku moderních obrněných vozidel s mimořádnými vlastnostmi. Jedná se o automobily Senator 4×4 od společnosti Roshel. Na střeše mají i prostor pro instalaci zbraní, v něm by pro potřeby pohraniční stráže měly být umístěny kulomety.

Velmi dobrá ochrana a pohyblivost

Obrněný automobil Senator je nová konstrukce, z výrobních linek začal sjíždět v roce 2018. Je velmi dobře chráněný, protože jeho pancíř má odolat střelám z kulometu ráže 12,7 milimetru. Navíc byl postaven tak, aby zvládl absorbovat i výbuch protipěchotních min nebo nálože podobného ekvivalentu. Pro ukrajinské ozbrojené síly je to důležité, protože rozsáhlá území země jsou nyní zaminovaná.

Vozidlo je 5,94 metru dlouhé a 2,34 metru široké, jeho hmotnost dosahuje osmi tun. Přesto má být schopné se pohybovat rychlostí přes 100 kilometrů v hodině. Jeho výhodou je malý poloměr otáčení, což mu v kombinaci s vysokou rychlostí dává mimořádnou pohyblivost. Podle Ukrajinců je lepší než u podobných domácích či zahraničních vozidel, která mají k dispozici. Je vybaveno i klimatizací, odolá zbraním hromadného ničení a má systémy na detekci radiace či bojových látek.

Ve vozidle bude místo pro náklad

Uvnitř vozidla je místo až pro 12 plně vyzbrojených vojáků. V případě ukrajinské modifikace by uvnitř mělo jezdit 8 plně vyzbrojených pohraničníků. Zbylý prostor by pak měl sloužit k převážení různého nákladu, jako je zásoba munice a podobné věci. Možné je, že zde strážci hranic budou mít uložené například přenosné protitankové a protiletadlové zbraně, protože Ukrajina disponuje díky západním dodávkám velkým množstvím těchto systémů.

iZdroj fotografie: Roshel

Podle dostupných informací měla začít vozidla sloužit na hranicích v Černihivské oblasti. Na začátku byla místem intenzivních bojů, ale ruské síly byly nakonec přinuceny se stáhnout. Oblast hraničí jak s Ruskem, tak s Běloruskem, kde se v poslední době shromáždily některé ruské jednotky. Ukrajinci musí hranici hlídat proti případnému dalšímu útoku nebo možným diverzním akcím.

Jaká vozidla podle vás Ukrajina nejvíce potřebuje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články