Houfnice CAESAR ukazují na Ukrajině svoji sílu. Česká armáda se jich rozhodla objednat více, než původně chtěla

České dělostřelectvo je odkázané na staré československé houfnice Dana s municí sovětského typu. Nahradí je francouzské CAESAR, kvůli válce ve větších počtech.

Houfnice CAESAR i Zdroj fotografie: Armáda USA / Public Domain
                   

V roce 2020 se česká armáda rozhodla, že budoucností jejího dělostřelectva budou samohybné systémy francouzského původu CAESAR od společnosti Nexter. Česko jich proto objednalo 52, aby doplnily a posléze nahradily staré houfnice československého původu Dana. Když se v posledních měsících na Ukrajině ukázalo, jak je těžké dělostřelectvo důležité, české armáda ještě dalších 10 děl přiobjednala. Celkem by měla stát přes 10 miliard korun.

České houfnice budou na podvozku Tatra

O tom, že jsou houfnice CAESAR kvalitní zbraně mající svoji hodnotu, svědčí právě jejich nasazení v ukrajinském konfliktu, protože je sem v rámci pomoci poslala Francie. Nutno říci, že se v některých detailech budou české zbraňové systémy lišit. Zatímco francouzská armáda, a tedy dnes i ukrajinská, používá děla postavená na podvozku Renault Sherpa 5 6×6, české budou na podvozku 8×8 Tatra 815. Ovšem na stejném podvozku má tyto houfnice například i Dánsko, jde tedy o praxí ozkoušenou kombinaci.

„Tatrovácké“ podvozky jsou také podmíněnou českou účastí na celé zakázce, a čeští vojáci s nimi navíc mají zkušenosti. Zajišťují na kolový podvozek velmi dobrou průchodnost těžkým terénem, vozidlo bude také vybaveno i pancéřovou kabinou chránící osádku před střelbou ručních zbraní a dělostřeleckými střepinami. Dalším českém podílem na zakázce je třeba Retia zajišťující integraci řízení palby a Explosia podílející se na výrobě munice.

Houfnice umí použít i chytrou munici

CAESAR disponuje dělem ráže 155 milimetrů s délkou hlavně 52 ráže. Dokáže odpalovat většinu standardní munice NATO, jeho standardní dostřel je 42 kilometrů. Dělo dokáže během 2 minut zaujmout pozici, vystřelit 6 ran a pozici opět opustit. Na větším podvozku od Tatry je zásoba 36 ran. Během války na Ukrajině byly ve francouzských houfnicích použity i americké přesně naváděné granáty M982 Excalibur, s nimiž obsluha přesně zasahovala cíle na vzdálenost 46 kilometrů.

Houfnice CAESAR iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY

Hmotnost celého CAESARu na „tatrováckém“ podvozku by měla být více než 30 tun, délka 12,3 metru a šířka 3,8 metru. I tak by měl na silnici dosahovat rychlosti až 100 kilometrů v hodině a v terénu 50 kilometrů v hodině. Dosah je udáván kolem 600 kilometrů na jednu plnou nádrž. CAESAR má standardně 6člennou obsluhu, ale v nouzi na jeho obsluhu stačí 3 vojáci. Během střelby se ale pohybují venku a nejsou tak chráněni pancířem kabiny.

Jak hodnotíte rozhodnutí nakoupit houfnice CAESAR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články