Divné triky, které pomáhají ve chvíli, kdy si člověk potřebuje kýchnout a nejde mu to

Zaseknuté kýchnutí je jeden z nejotravnějších pocitů vůbec. Dá se mu ovšem pomoct, jen musíte vědět, jak na to. Následující techniky vám nepochybně uleví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cítíte předzvěst kýchnutí, už se připravujete na pořádný otřes a ono nakonec nic. Čekáte na ten úlevný okamžik, kdy ono šimrání v nose vyústí v kýchnutí. Už už se nadechujete, ale stále nic. Jedna z nejotravnějších situací potkala pravděpodobně každého. Někdy přijde úleva za chvíli, obvykle v tom nejmizernějším momentě. Pokud vás tento problém trápí častěji, existuje 5 metod, jak si pomoci. Nejdříve si ale řekněme něco o samotné anatomii kýchání.

Proč vlastně člověk kýchá?

Je to naprosto základní, instinktivní, jednoduchá a automatická reakce organismu. Docela vlastně překvapuje, jak moc se nad tím někdy společnost pohoršuje, ať jde o decentní nebo hlasité kýchnutí. Sami se ovšem snažíme, aby tento projev nebyl moc nápadný. Okolí pak jen zdvořile počká, aby mohlo prohlásit „Zdravíčko“. Jako by náš zdravotní stav závisel právě na oné větě. Pravda, někdy se ozvou i jadrnější výrazy, spíše však od původce kýchnutí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V zásadě jde však jen o jednoduchý mechanismus, kterým se tělo očistí. Jde hlavně o cizí látky, které se nám dostaly do nosu a dostatečně podráždily jeho sliznici. To jsou především pyly, alergeny, drobná smítka, viry a bakterie. Ty jsou proudem vzduchu odstraněny, aby se nedostaly dál. Někdy tělo tak dychtí po tomto aktu, že dokonce zatahujeme břišní svaly. Přes všechnu přípravu se kýchnutí ale stejně občas nedostaví. Jak z toho ven?

Upřený pohled do jasného světla

Asi třetinu lidí vyprovokuje ke kýchnutí celkem spolehlivě jasné světlo, ideálně sluneční. Tento nervový reflex je navíc dědičný. Jestli tedy technika funguje u vašich rodičů, budete toho prakticky určitě schopni i vy. Pokud to nebude fungovat, pomohou následující techniky.

Čichněte si k silnému koření

V první řadě jsou to pepř, skořice a kajenský pepř. Všechny tři výborně dráždí nervová zakončení umístěná v nose. Právě ta, která mají kýchání na starosti. Jen si dejte pozor, abyste žádné z koření nevdechli, hrozí minimálně silné pálení. V některých případech se můžete dokonce začít dusit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zakruťte trochu nosem

Respektive ohrňte okraj nosní dírky trochu dovnitř, jako když ohrnujete rukáv košile. Pointou je, aby se navzájem setkaly a podráždily vnitřní chloupky. Stejně tak vám může pomoci například tyčinka do ucha nebo něco podobného, co má jemné chloupky. Hlavně takový předmět včas vytáhněte, abyste si ho nevrazili hlouběji. To se totiž často stávalo během nosních výtěrů při testech na covid-19.

Vytrhávání vousů nebo chloupků

Tato metoda může znít trochu podivně, pravdou však je, že náš organismus je propojený i tam, kde to nečekáme. Vytrhávání chloupků na obličeji totiž stimuluje trojklanný nerv, který má vliv i na kýchání. Nepoužívejte tuto metodu ovšem příliš často, jen když ostatní postupy selžou.

Trocha průvanu

Nosní senzory může hezky podráždit i šikovně zaměřený proud vzduchu. Nesnažte se o něj uměle, spíš se zkuste dostat na větrnější místo. Právě v takových podmínkách budete mít pro dokončení kýchnutí mnohem lepší pozici.

Kdy se vám tohle stalo naposled a jak to dopadlo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články