Existuje možnost, že opatření proti koronaviru mohla nadobro vymýtit dva kmeny chřipky. Aneb jak se říká, vše zlé je k něčemu dobré.
Už dříve vědci zaznamenali, že během pandemie koronaviru rychle a výrazně ubylo případů nákazy chřipkou. První odhady ukázaly, že chřipková sezóna 2020–2021 prakticky neexistovala a mnoho dalších běžných infekcí se objevilo výrazně méně. Některé kmeny chřipky nebyly během posledního roku dokonce vůbec zachyceny. To by mohlo znamenat, že z lidské populace zcela zmizely.
Opatření, která zlikvidovala sezónní formy
Skutečnost, že jsme některé kmeny chřipky nezachytili v jejich výskytu vůbec, může v zásadě znamenat dvě věci. Buď to, že kvůli masivnímu testování na koronavirus neměly nemocnice kapacity na detekci chřipky, nebo byl kmen vyhuben z populace díky opatřením zavedeným proti šíření covidu-19. Podle vědců je slušná šance, že jsou tyto kmeny pryč, ovšem svět je příliš rozsáhlou oblastí, proto jejich krátká absence nemusí nic znamenat.
Existuje zhruba 5–6 kmenů, které pravidelně cirkulují, a aktuálně tu máme dva nebo tři, které se dostaly i skrze současná opatření. Abychom trochu osvětlili pozadí, je potřeba uvést, že chřipkový virus influenza má několik forem s odlišným chováním. Existují 4 typy, konkrétně A, B, C a D. Lidská chřipka A a B se vyskytuje v sezónních nákazách a jen typ A dokáže způsobit pandemii této běžné nemoci.
Jednodušší tvorba vakcíny
Tyto hlavní typy chřipkového viru se dále dělí na různé podtypy a kmeny. I když se bezpochyby stále vyskytuje mnoho variant influenzy, dosavadní pozorování naznačují, že jeden z podtypů chřipky A – konkrétně H3N2 – se stal méně různorodým. Pro vývoj sezónní vakcíny proti chřipce potřebují vědci odhadnout, jaký kmen chřipky bude dělat další rok problémy. K tomu mají k dispozici modely a data z více jak 100 zemí světa, kde monitorují výskyt konkrétních variant.
Zmíněný typ H3N2 mutuje velmi rapidně, takže odhadnout jeho chování je velmi ošemetné. Pokud opravdu ztratil svou variabilitu, může být tvorba vakcíny o dost jednodušší. Bylo by naivní vynášet konečné soudy ohledně osudů jednotlivých kmenů, tudíž i vědci si v tomto ohledu zachovávají zdravou míru opatrného optimismu. Dopad drastických opatření na výskyt běžných respiračních chorob je ovšem nepopiratelný.