Virus chřipky se vyskytuje ve formě různých kmenů, což komplikuje možnosti, resp. účinnost očkování. Nová, univerzální vakcína by mohla tento problém vyřešit.
Badatelé z Národního institutu zdraví (NIH) v USA odstartovali první fázi klinických testů týkajících se potenciálně univerzální vakcíny proti chřipce určené pro lidi. Přípravek se jmenuje FluMos-v1. Vakcína s obsahem nanočástic byla vyvinuta, aby poskytla trvající ochranu proti mnoha různým kmenům influenza viru. Tedy viru, který způsobuje nejběžnější typy chřipky. Poslední verze překonala klasické chřipkové vakcíny a posunula se k testům na lidech.
Naděje jednotné látky proti chřipce?
V současnosti je nutné vakcínu každoročně upravit, aby držela krok s mutacemi chřipkového viru, které mezitím nastaly. Běžnou oblastí, na kterou se vakcíny soustředí, je tzv. HA protein viru. Vědci u něj vždy předvídají, jakým směrem se budou mutace ubírat, a podle toho vytvoří vakcíny pro danou sezónu. Pokud se ale vakcína a mutace v HA proteinu neshodují, je výsledkem pokles produkce tělesných protilátek, což logicky vede k celkově nižší imunitě jedince.
Proto byla univerzální vakcína něčím, po čem vědci toužili celé roky. V první fázi nynějších testů bude FluMos-v1 stát proti HA proteinům 4 odlišných kmenů influenza viru. Zdravotní a ekonomická zátěž způsobená chřipkou je celosvětově nezanedbatelná, takže vytvoření vakcíny podobného typu je skutečně žádoucí. Nanočástice použité v tomto preparátu jsou velmi slibné, což se ukázalo i v předchozích fázích testování.
Testovací skupina ve zdravotním centru
Klinické testy se odehrávají v centru samotného institutu v Bethesdě v Marylandu. Sledovaní lidé mají věkové rozpětí 18–50 let a jde o zdravé jedince. Studie rozdělí vzorek 40 účastníků na tři skupiny. Jedna obdrží 20 mikrogramů látky, druhá klasickou sezónní vakcínu proti chřipce – půjde tedy o kontrolní skupinu. Pokud bude FluMos-v1 v této dávce shledán bezpečným, třetí skupina dostane 60 mikrogramů nového přípravku. Výsledky budou následně porovnány.
Všichni účastníci budou po dobu 1 týdne zapisovat jakékoli podivné reakce a další projevy nebo zdravotní komplikace. Stejně tak si budou pravidelně měřit teplotu, zaznamenávat pocení a zarudnutí kolem místa vpichu vakcíny. Po 40 týdnech se vrátí do centra na provedení dalších testů včetně krevních odběrů. Ty jsou důležité kvůli nalezení případných abnormalit, stejně jako zachycení množství protilátek proti HA proteinu influenza viru.